Półkolonie – pomysł na wakacje w mieście

0
794
Półkolonie

Twoje dzieci od małego wyjeżdżały na wakacje na wieś, spędzając pierwszą połowę wakacji u jednych dziadków, a drugą połowę u drugich. W tym roku ze względu na epidemię i obawę o zdrowie starszych członków rodziny niestety nici z wyjazdu. Nie oznacza to jednak, że wakacje trzeba spisać na straty – doskonałym rozwiązaniem mogą być półkolonie dla dzieci.

Lato w mieście

Na pierwszy rzut oka gorące letnie miesiące spędzane w mieście nie kojarzą się najlepiej: rozgrzane chodniki, tłumy turystów, przepełnione autobusy bez klimatyzacji, spora odległość od kąpielisk, które choć na chwilę przyniosłyby ochłodę… A jednak nawet w mieście można znaleźć miejsca, w którym zarówno dzieci jak i dorośli zaznają upragnionej chwili odpoczynku. I tu warto zwrócić się do instytucji, które się na tym znają – szkół, domów kultury i firm zajmujących się organizacją wycieczek i wydarzeń dedykowanym najmłodszym, w tym właśnie półkolonii dla dzieci. Profesjonaliści wezmą na siebie organizację atrakcji dla naszych pociech – a my w tym czasie możemy z czystym sumieniem wyskoczyć na lody z przyjaciółmi czy też po prostu poleniuchować w spokoju na balkonie.

Zróżnicowany program

Przeglądając oferty organizacji oferujących półkolonie dla dzieci zwróćmy uwagę na plan wydarzenia – powinien być atrakcyjny, zróżnicowany, ale z drugiej strony nie przeładowany. Pojedyncze wycieczki związane z pobudką o świcie nie będą problemem, jeśli jednak nasze dziecko codziennie miałoby stawiać się na zbiórkę o szóstej rano i spędzać długie godziny w autobusie, z dużym prawdopodobieństwem zacznie traktować półkolonie nie jak frajdę, lecz jak przykry obowiązek. Intensywne dni przeplatać się powinny z luźniejszymi, zajęcia sportowe z zajęciami artystycznymi czy kulturalnymi. Dzięki uczestnictwu w półkoloniach dla dzieci nasze pociechy mogą spróbować nieznanych dotąd rzeczy i być może znaleźć nowe hobby, które zostanie z nimi na dłużej.

We dwoje raźniej

Obawiasz się, że Twoje dziecko nie odnajdzie się z dnia na dzień w grupie obcych sobie osób? Dobrym pomysłem będzie zapisanie dziecka na półkolonie razem z kolegą czy koleżanką ze szkoły lub podwórka. Warto podpytać innych rodziców – być może też szukają towarzystwa dla swojej pociechy. Z pewnością ułatwi to logistykę podwożenia dzieci na zajęcia i odbierania ich po południu – można umówić się i robić to na zmianę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here