Radca prawny Kartuzy – czym się zajmuje?

0
923
Radca prawny Kartuzy

Gdy poszukujemy pomocy w sprawach dotyczących prawa, nie mamy pojęcia jaki rodzaj prawnika wybrać. Czy będzie to adwokat, notariusz czy radca prawny? Czym dokładnie zajmuje się radca prawny? Z pewnością zastanawiamy się także kto ma większą wiedzę i czym różnią się te zawody od siebie. Wbrew pozorom nie jest tak trudno o pomyłkę, a dla osób nie mających do czynienia z zawodami prawniczymi, może być to nie do końca jasne. 

Definicje

Teoretycznie radca prawny i adwokat to dwa różne zawody. Adwokat prowadzi działalność gospodarczą, zostaje po zdaniu egzaminu na aplikację. Świadczy pomoc prawną polegającą na: udzielaniu porad w kwestii prawa, przygotowuje opinie, występuje przed sądami i urzędami, opracowuje akty prawne. Odpowiadając na pytanie tytułowe tj. radca prawny Kartuzy – czym się zajmuje – to również świadczy pomoc prawną, ale może zarówno prowadzić działalność jak i być zatrudnionym na umowę o pracę. W wyniku zmiany przepisów w 2015 r. radcowie mogą występować jako obrońcy, ale w sprawach karnych i karnoskarbowych pod warunkiem, że nie pozostają w stosunku pracy. Przed zmianą przepisów była to istotna różnica między radcą a adwokatem, natomiast teraz istotną różnicą jest to, że adwokat nie może być zatrudniony na umowę o pracę. Notariusz również posiada wiedzę prawniczą, zajmuje się uwierzytelnianiem i poświadczaniem dokumentów, sporządza również akty notarialne. 

Pozostałe szczegóły

Radcą może zostać każdy, kto ukończy studia magisterskie pięcioletnie z zakresu prawa, a następnie odbędzie aplikację radcowską i zda egzamin państwowy. Musi również korzystać z pełni praw publicznych, mieć pełną zdolność do czynności prawnych i nieskazitelny charakter. Spełniając określone w ustawie kryteria, do egzaminu można podejść bez odbytej aplikacji radcowskiej (trwającej normalnie 3 lata). Istnieje zbiór zasad zwany Kodeksem Radcy Prawnego, którego należy bezwzględnie przestrzegać. Jeśli chodzi o kwestie cenowe, to minimalne opłaty określane są przez Ministerstwo Sprawiedliwości, natomiast maksymalne zależą od konkretnego specjalisty i typu usługi. Szukając odpowiedniego specjalisty na Kaszubach, najłatwiej wpisać w wyszukiwarkę przykładowo: radca prawny Kartuzy i wybrać interesującego nas prawnika. Dobry specjalista powinien mieć doświadczenie, wzbudzać zaufanie oraz zapewniać dyskrecję. Należy również wspomnieć o tym, by radca cierpliwie tłumaczył zawiłe kruczki prawne, proponował rozwiązania, pracował z zaangażowaniem i pasją. Mając te względy na uwadze na pewno łatwiej będzie trafić na odpowiedniego prawnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here