Sprzątanie grobów Gdańsk w pigułce

0
663
Sprzątanie grobów Gdańsk w pigułce

Temat powraca jak bumerang, nie tylko w okresie jesiennym przy okazji listopadowych świąt, ale także w ciągu roku. Zależy nam, aby groby naszych bliskich były w dobrej kondycji i aby były zadbane. Płyty nagrobkowe mogą być wykonane z różnego rodzaju budulca, każdy czyści się w trochę inny sposób. Nie zawsze jednak mamy możliwość zrobić to osobiście, istnieją jednak na rynku firmy, które profesjonalnie sprzątają groby, warto zlecić im sprzątanie grobu, a znajdziemy taką firmę używając hasła sprzątanie grobów Gdańsk.

Porady odnośnie samodzielnego sprzątania

Czyszczenie grobowca musi być regularne, ponieważ pozostawione dłużej zabrudzenia mogą zniszczyć płytę. Stare liście, wosk, rdza, pozostała w szczelinach woda sprawiają, że nagrobek może ulec odbarwieniu, a nawet pęknięciu. Granit, lastryko czy marmur to budulce, które są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne np. zarysowania oraz silne środki chemiczne. Generalnie najlepiej więc skorzystać z naturalnych środków np. sody czy octu. Jeśli zabrudzenia są niewielkie to najbezpieczniej użyć zwykłej gąbki, ścierki i ciepłej wody. Liście, które zalegają na nagrobku najlepiej usunąć delikatnie za pomocą szczotki. 

Sposoby na skuteczne czyszczenie

Rozpoczynając mycie nagrobka, najlepiej wylać na niego bardzo ciepłą (ale nie wrzącą) wodę i odczekać kilka minut. To sprawi, że trudniejsze zabrudzenia się odmoczą i będzie je łatwo, bez szorowania wyczyścić. Jeśli płyta jest już gotowa, można wziąć świeżą ściereczkę i przetrzeć, aby nie było smug. Groby z lastryko, które mają plamy, najlepiej sprzątać wykorzystując sok z cytryny. Można je też wypastować używając olejów (można użyć tych kuchennych). Jednak jeśli grobowiec jest z granitu to pod żadnym pozorem nie pastuje się go ani nie natłuszcza, natomiast, aby ładnie wyglądał można go przetrzeć delikatnie wodą z octem. Doda mu to blasku. Płyty z marmuru są niezwykle delikatne, jedynie pasta z sody oczyszczonej i wody utlenionej może sobie dać radę z np. rdzą. Ślady po wosku ładnie schodzą po odmoczeniu ich w gorącej wodzie, skrobaki należy użyć tylko w szczególnych przypadkach i to pod warunkiem, że są one specjalnie przeznaczone do mycia naczyń na przykład.

Firmy oferujące sprzątanie

Jeśli nie mamy czasu, jesteśmy daleko lub po prostu nie chcemy się męczyć ze sprzątaniem na cmentarzu sami to na rynku znajdziemy wiele firm oferujących takie usługi. Najlepiej wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie hasło np. sprzątanie grobów Gdańsk, i już mamy do wyboru bardzo dużo ofert. Warto wybrać firmę, która ma dobre opinie, odpowiednie doświadczenie – ceny to nie wszystko. W przypadku dłuższej współpracy zawsze są korzystniejsze ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here