Usunięcie macicy a wypadanie pochwy – jak radzić sobie z powikłaniami po histerektomii?

0
214

Histerektomia to jedna z najczęściej wykonywanych ginekologicznych procedur zabiegowych. Przeprowadza się ją tylko wtedy, gdy zachodzą ku temu istotne wskazania. Chociaż zabieg ratuje życie pacjentek, to czasem wiąże się z poważnymi powikłaniami, takimi jak wypadanie pochwy – zobacz, jak leczyć tę dolegliwość.

Wypadanie pochwy – powikłanie po zabiegu histerektomii

Co zrobić, gdy kobietę dotyka wypadanie pochwy po usunięciu macicy? Leczenie poważnej dolegliwości należy rozpocząć jak najszybciej – dzięki temu istnieje duża szansa, że terapia będzie skuteczna. Wypadanie pochwy po histerektomii jest bardzo rzadkim powikłaniem. Z reguły są to skomplikowane przypadki, jednak istnieją skuteczne procesy terapeutyczne, które pomagają rozwiązać kobiece problemy. Odpowiednia terapia pozwoli pacjentce normalnie funkcjonować i ograniczy uczucie dyskomfortu. Każda pani, która podejrzewa u siebie wypadanie pochwy, powinna jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Szybkiej i fachowej pomocy udzieli ginekolog prywatnie. Wrocław to jedno z miast, gdzie pacjentka znajdzie doświadczonego lekarza.

Jakie są objawy wypadania pochwy?

Wypadanie narządu rodnego powoduje różne, nieprzyjemne objawy. Kobiety często odczuwają ból i dyskomfort, jednak nie są świadome, jak poważne podłoże mogą mieć te dolegliwości.

Sygnały alarmujące to m.in.:

  • uczucie ciała obcego w pochwie,
  • ból w okolicach krzyża i podbrzusza,
  • parcie na stolec,
  • dyskomfort w trakcie współżycia seksualnego.

Niepokojące objawy należy skonsultować ze specjalistą. Czasem dolegliwości towarzyszące kobiecie są mało charakterystyczne – aby postawić diagnozę, konieczne będzie wykonanie przezpochwowego USG, które może przeprowadzić ginekolog prywatnie. Wrocław jest jednym z najlepszych ośrodków w Polsce, gdzie przyjmują specjaliści leczący to schorzenie.

Wypadanie pochwy po usunięciu macicy. Leczenie i postępowanie

Istnieją niezabiegowe oraz zabiegowe metody, które powstrzymują wypadanie pochwy po usunięciu macicy. Leczenie może obejmować obserwację, pessary, ćwiczenie mięśni dna miednicy oraz terapię hormonalną. W poważnych przypadkach lekarze podejmują się leczenia operacyjnego. Kobiety, które nie planują już współżycia seksualnego, mogą poddać się zabiegowi zamknięcia pochwy. Panie marzące o powiększeniu rodziny powinny zastanowić się nad plastyką pochwy, która pozwoli odtworzyć pierwotną anatomię narządów rodnych z zachowaniem funkcji seksualnych. Metoda leczenia jest uzależniona od skali powikłań, wcześniej przebytych operacji, doświadczenia lekarza oraz preferencji pacjentki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here