Weganizm jako filozofia życia

0
2479

Dieta wegańska to bardzo konkretnie sprecyzowany sposób odżywiania się. Sam weganizm definiuje się jako filozofię życia, zgodnie z którą należy odrzucić wszelkie formy wykorzystywania zwierząt lub okrucieństwa wobec nich.

Radykalna eliminacja

W przeciwieństwie do innych diet, polegających na odrzucaniu konkretnych produktów, weganizm stawia sprawę jasno: nie ma mowy o spożywaniu czegokolwiek, co ma pochodzenie zwierzęce. Odrzuca się więc mięso, drób, ryby, inne zwierzęta wodne. Nie tolerowane są również jajka, mleko, nabiał a nawet miód. Zachęca się do zastępowania tych produktów wyłącznie składnikami roślinnymi, wspomaganymi przez suplementy wegańskie. Weganizm często jest mylony z wegetarianizmem, choć ten drugi to tylko rezygnacja z mięsa. Dieta ma opinię skomplikowanej, czasochłonnej i drogiej. Wiele osób wyobraża ją sobie jako skomponowaną ze składników, które bardzo trudno dostać, więc nawet nie warto o nie pytać w mniejszych sklepach. Przeciwnicy filozofii wegańskiej uważają wręcz, że całkowite odrzucenie produktów odzwierzęcych to dziwactwo i niepotrzebne odmawianie sobie przyjemności.

Fanaberia empatyczna

Prawdziwi weganie wierzą, że można żyć tak, aby nie cierpiały przy tym inne istoty. Zabijanie zwierząt dla zaspokojenia potrzeb kulinarnych jest dla nich całkowicie nie do przyjęcia. Wielu wegan nie nosi nawet ubrań, wykonanych z naturalnych skór. Ich filozofia obejmuje także inne formy aktywności, jak sprzeciw wobec rozrywek z udziałem zwierząt – wyścigi, cyrk, ogrody zoologiczne, rodeo. Często biorą udział w proekologicznych przedsięwzięciach, które mają uwrażliwić społeczeństwo na problemy, związane z masowym chowem zwierząt. Nie wszyscy weganie namawiają do przejścia na ich dietę, choć marzy im się coraz większa społeczność. Wielu poleca ograniczenie ilości spożywanego mięsa lub też odstawienie go na 30 dni. W stosowaniu diety, pozbawionej produktów odzwierzęcych pomagają nie tylko suplementy wegańskie, ale i coraz liczniejsze lokale gastronomiczne dla wegan. Warszawa poszybowała aż na trzecie miejsce w rankingu miast, przyjaznym weganom.

Dbałość o zdrowie

Nawet przeciwnicy diety wegańskiej muszą przyznać, że nie jest ona aż tak kaloryczna, jak mięsna. Suplementy wegańskie sprawiają, że bez problemu można wyeliminować zagrożenie niedoboru witamin lub mikroelementów. Rezygnując z mięsa wiele osób twierdzi, że poczuło się lepiej. Przekłada się to również na wyniki badań. Wyeliminowanie z codziennej diety produktów mocno naszpikowanych antybiotykami rzeczywiście pozytywnie wpływa na organizm. Aż 70 proc. antybiotyków trafia do przemysłu hodowlanego. Nie dlatego, że zwierzęta masowo chorują. Są faszerowane lekami prewencyjnie po to, aby nie chorować i nie stanowić zagrożenia dla innych zwierząt. Ogromne ilości antybiotyków i ich pozostałości to zagrożenie nie tylko dla osób, które spożywają mięso, ale również dla środowiska, zwłaszcza wód gruntowych. To do nich trafiają nieczystości z wielkich farm zwierząt.

Jeśli weganizm przyjmujemy jako nową filozofię życia, jest szansa, że pozostanie z nami na dłużej. Gorzej, gdy zmiany w codziennej diecie będą podyktowane chwilowym kaprysem lub modą. Choć nawet czasowe odstawienie produktów zwierzęcych pozytywnie wpływa na nasz organizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here