Wytaczarki CNC – rodzaje

0
91
Wytaczarki CNC

Wytaczarki CNC to nietypowe obrabiarki. Z jednej strony, pytając kogokolwiek z branży, od razu wie o jakiej maszynie mowa, ale z drugiej strony, po zadaniu pytania „czym tak właściwie różnią się wytaczarki CNC od frezarek CNC?” wiele osób podrapie się po głowie i nie będzie pewna odpowiedzi. Jak na złość, wytaczarki CNC dzielą się jeszcze na 2 bardzo różne grupy – wytaczarki stołowe i wytaczarki płytowe, i dzisiaj między innymi o różnicy między nimi postaram się coś napisać.

Wytaczarki i frezarki CNC – porównanie

Wytaczarki CNC od frezarek CNC zwykle różnią się obecnością dodatkowej osi liniowej współosiowej z osią Z, którą programuje się jako oś W i jest to dodatkowy wysuw pinoli z suwaka lub kolumny jezdnej. Nowoczesne wytaczarki płytowe i wytaczarki stołowe czasem jednak porzucają tą funkcjonalność na rzecz dodatkowej zmiennej głowicy którą zakładamy zamiast wysuwnej pinoli czy to automatycznie, półautomatycznie czy ręcznie.

Taka głowica może zawierać dodatkowe osie obrotowe, nastawne średnicowo głowice do planowania lub być stałą głowicą o kącie 90 stopni. Jednym z wiodących dostawców zaawansowanych technologicznie wytaczarek w Polsce jest hiszpańska firma Juaristi, której dystrybutorem jest Abplanalp – firma zajmująca się kompleksowym wsparciem technologicznym oraz dystrybucją obrabiarek, narzędzi, oprogramowania, chłodziw i innych produktów związanych z obróbką skrawaniem.

Wytaczarki stołowe

Wytaczarki stołowe realizują ruch osi X przez przemieszczanie stołu (zwykle z dodatkową osią obrotową), co oznacza że dedykowane są raczej do mniejszych przedmiotów obrabianych, przy czym pamiętać należy, że mniejsze przedmioty w wypadku wytaczarki CNC oznaczają w dalszym ciągu gabaryty rzędu 100m^3 (licząc mniej inżynierskimi jednostkami – 100 000 litrów!).

Wytaczarki płytowe

Wytaczarki płytowe natomiast, dzięki osi X realizowanej za pomocą przejazdu całej kolumny (często z kabiną operatora) są niemalże ograniczone – wspomniana firma Juaristi dostarcza wytaczarki CNC pozwalające na obróbkę przedmiotów o długości dziesiątek metrów i wadze liczonej w setkach ton.

Wytaczarki CNC z racji swojej wielkości właściwie nie mają limitu jeżeli chodzi o cenę – o ile cena zawsze przekracza koszt mieszkania w centrum Warszawy, o tyle nie ciężko przekroczyć cenę wielkiego domu. Dlatego w niektórych sytuacjach warto zastanowić się nad zakupem rozwiązania używanego, np. przez portal Obrabiarka.pl który jest największym polskim portalem ogłoszeniowym dedykowanym sprzedaży/kupnie obrabiarek, narzędzi i części oraz elementów eksploatacyjnych dla obróbki skrawaniem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here