ASHWAGANDHA NA ZIMOWĄ CHANDRĘ?

0
1091

Depresja to niewątpliwie choroba cywilizacyjna. Boryka się z nią coraz więcej Polaków. Właśnie dlatego coraz bardziej popularne są różnego rodzaju leki i preparaty, poprawiające samopoczucie. Jednym z ich częstych składników jest ashwagandha. Czym jest ten tajemniczy produkt i jakie ma działanie?

Czym jest ashwagandha?

Ashwagandha nazywana jest inaczej witanią ospałą, indyjskim żeń-szeniem albo withanią somnifera. To roślina, a właściwie krzew, rosnący w Indiach, Azji Mniejszej oraz Afryce, a także w południowych krajach Europy. Charakteryzują go rozłożyste liście i niewielkie, pomarańczowe owoce. W ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się ją do produkcji różnorodnych suplementów, a także leków. Jej zbawienna moc tkwi w korzeniu, który w procesie tworzenia preparatów jest suszony, a potem sproszkowany.

Ashwagandha w medycynie

To roślina, którą po raz pierwszy zastosowano w medycynie ajurwedyjskiej. To rodzaj medycyny holistycznej, która bazuje na założeniu, że organizm człowieka stanowi jedność z wszechświatem i do prawidłowego funkcjonowania wszystko musi pozostać w nim w równowadze. Szczególną rolę w medycynie ajurwedyjskiej odgrywa dbanie o zachowanie energii witalnej, co między innymi wspomaga ashwagandha. Współcześnie roślina ta znalazła zastosowanie również w medycynie tradycyjnej. Ashwagandha wykorzystywana jest przede wszystkim w leczeniu zaburzeń układu nerwowego, a także funkcji seksualnych. Wykazuje działanie energetyzujące i pobudzające. Poza tym stwierdzono w niej zawartość witanolidów, które mają również właściwości przeciwnowotworowe. Dodatkowo podkreśla się zbawienny wpływ ashwagandhy na aktywność tarczycy, a także wydzielanie kortyzolu.

Ashwagandha – dla kogo?

Ashwagandha jest obecnie składnikiem wielu suplementów diety, dostępnych w aptekach, a także specjalistycznych sklepach internetowych, a także leków na uspokojenie oraz łagodzących objawy menopauzy. Warto stawiać na te produkty, które zawierają wyłącznie naturalne składniki. Dzięki temu można uniknąć ewentualnych skutków ubocznych stosowania produktu. Ashwagandha w wersji czystej i naturalnej jest bowiem w pełni bezpieczna dla organizmu. Preparaty z ashwagandhy polecane są przede wszystkim osobom, borykającym się z długotrwałym stresem, leczącym depresję oraz różnego rodzaju zaburzenia układu nerwowego. Suplementy, zawierające wyciągi z ashwagandhy mogą również pomóc sportowcom, poprawiając ich witalność i dodając im energii. Stosowanie preparatu regularnie przez kilka tygodni powinno również działać tonizująco dla organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here