Co warto wiedzieć o przesyłkach paletowych?

0
457
Co warto wiedzieć o przesyłkach paletowych?

Kiedy potrzebujesz przewieźć dużą ilość towaru lub towar o znaczących gabarytach, najlepszym rozwiązaniem jest transport paletowy. Skoro już zastanawiasz się nad taką opcją, na pewno chciałbyś znać najważniejsze szczegóły, dotyczące takiego rodzaju przewozu. Pomożemy Ci w odpowiedzi na pytanie, co w taki sposób można przewozić i jak przygotować przesyłkę.

Jakie artykuły można przewozić paletami?

Przesyłka paletowa to atrakcyjny sposób dostawy towaru do odbiorcy, zarówno w przypadku zamówień hurtowych z magazynu centralnego, jak i kiedy mamy do czynienia z dużym zamówieniem ze sklepu internetowego. Zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne, coraz częściej mogą otrzymać przesyłkę w takiej formie, gdyż jest ona bardziej atrakcyjna cenowo, niż na przykład wysyłanie kilkunastu małych paczek do odbiorcy.

Chciałbyś mieć pewność, jakie w takim razie towary może przewozić na paletach? Zasadniczo, do takiego przewozu kwalifikują się wszystkie artykuły o masie powyżej 31 kg. Będą to między innymi meble, sprzęt RTV i AGD, materiały budowlane, dekoracje do domu, sprzęt ogrodniczy i różnego typu maszyny, czy nawet instrumenty muzyczne.

Najczęściej występująca paleta

Najpopularniejszym typem palety jest obecnie europaleta, której wymiary to 120 x 80 cm. Jest to istotna informacja, gdyż jeśli towar przekracza rozmiary palety, może nie spełniać wymagań firmy kurierskiej, a co za tym idzie – nie zostanie przewieziony.

Jak przygotować towar do wysyłki

W związku z rozmiarami palety, przede wszystkim towar należy tak przygotować, aby nie przekraczał wskazanych rozmiarów, czyli jego podstawa nie może być większa, niż 120 x 80 cm. Zazwyczaj dozwolona wysokość towaru to maksymalnie 180 cm i ona również nie może być przekroczona.

Kolejnym krokiem w przygotowaniu towaru, który spełnia warunki przewozu, jest jego odpowiednie zabezpieczenie i opakowanie. Przede wszystkim powinien on zostać owinięty folią typu stretch, a narożniki osłonięte, na przykład za pomocą styropianu. Dodatkowo, przesyłka może być zabezpieczona pasami mocującymi.

Co bardzo ważne, jeśli w środku znajdują się delikatne materiały, takie jak szkło, na paczce powinna znaleźć się odpowiednia, czytelna informacja na ten temat. Należy przy tym pamiętać, że to na nadawcy ciąży odpowiedzialność za zabezpieczenie towaru w taki sposób, aby nie uległ uszkodzeniu.

Odpowiednia firma kurierska

Ostatnim krokiem jest wybór najlepszej firmy kurierskiej. Transport palet obwarowany jest pewnymi ograniczeniami, związanymi ze specyfiką tego typu przesyłki, w przeciwieństwie do małych paczek, które nadawane są i odbierane praktycznie wszędzie. W przypadku transportu palet przede wszystkim w miejscu docelowym musi istnieć możliwość dojazdu samochodem ciężarowym. Wybierając firmę kurierską, warto też skorzystać z usług takiej, której pojazdy wyposażone są w podnośniki. Dzięki temu w żadnym miejscu nie będzie problemów z rozładunkiem albo załadunkiem i cała dostawa przebiegnie bezproblemowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here