Czy samodzielna wymiana szyby w ciągniku Zetor Proxima jest trudna?

0
1115
wymiana szyby w ciągniku Zetor Proxima

Do uszkodzeń szyb kabinowych w ciągnikach i innych kategoriach maszyn rolniczych, a także w ładowarkach czy koparkach dochodzi dosyć często. Wynika to ze specyficznych warunków pracy, a także ze znaczącego przeszklenia kabin. Ze względu na dużą częstotliwość tego typu awarii użytkownicy ciężkiego sprzętu zwykle decydują się na ich samodzielną naprawę. Gdy pęknie szyba w ciągniku Zetor Proxima, jej wymiana na nową nie powinna sprawić dużych problemów.

Czego potrzeba do wymiany stłuczonej szyby na nową?

Po pierwsze należy zaopatrzyć się w nowy element o identycznych wymiarach, pasujący do konkretnego modelu pojazdu. W przypadku szyb do Zetora Proxima można kupić oryginały lub sięgnąć po zamienniki. Te pierwsze są znacznie droższe i rzadziej zamawiane przez klientów, w związku z czym na dostawę nowego elementów najczęściej trzeba nieco dłużej poczekać. Zamienniki są tańsze i łatwo dostępne, a pod względem wykonania praktycznie w żadnym aspekcie nie ustępują oryginałom. Warto jednak pamiętać, że sama szyba do ciągnika Zetor Proxima nie wystarczy. Potrzebne są jeszcze nowe uszczelki (są bardziej elastyczne i lepiej amortyzują wstrząsy), preparaty i akcesoria montażowe. Z wymianą mniejszych przeszkleń można poradzić sobie w pojedynkę, jednak wymieniając szybę przednią, warto skorzystać ze wsparcia dodatkowej osoby.

Jak wymienić uszkodzoną szybę?

Wymianę szyby w Zetorze Proxima, takie jak np. https://eszyby.pl/pol_m_SZYBY-DO-MASZYN_szyby-do-ciagnikow-rolniczych_szyby-do-ciagnikow-Zetor_Proxima-2662.html zaczynamy od usunięcia uszkodzonego elementu. Przy mniejszych uszkodzeniach szybę można wyciąć. Gdy została ona zbita, po prostu usuwamy pozostałe fragmenty szkła i pozbywamy się starej uszczelki. Następnie oczyszczamy elementy karoserii, na których zainstalujemy nową uszczelkę. Trzeba pozbyć się rdzy i odtłuścić całą powierzchnię. Jeśli nie chcesz, by nowa szyba do traktora Zetor Proxima uszkodziła się podczas montażu, możesz skorzystać ze specjalnych przyssawek, dzięki którym będzie nią znacznie łatwiej operować. W zależności od rodzaju zastosowanego kleju montażowego, pojazd z zamontowaną nową szybą nie powinien jeździć przez kilka lub kilkanaście godzin. Dajemy czas, by klej złapał i szyba nie wypadła podczas jazdy.

Wbrew pozorom samodzielny montaż szyb w Zetorze Proxima nie jest trudny, zwłaszcza gdy korzysta się ze specjalnych przyssawek, które dają większe możliwości operowania szybą podczas jej instalowania. Oczywiście im większą szybę wymieniamy, tym poziom trudności rośnie. Najłatwiej wymienia się niewielkie szyby boczne, a najtrudniej duże przednie i tylne. Przy odrobinie wprawy i z pomocą drugiej osoby taką naprawę można jednak bez problemu wykonać we własnym zakresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here