Inteligentne i praktyczne oświetlenie do biura

0
1605
Inteligentne i praktyczne oświetlenie do biura

Gdy budujemy funkcjonalne i wygodne domowe wnętrza, dbamy o perfekcyjne dobranie opraw oświetleniowych. Okazuje się jednak, że dopasowanie lamp ma znaczenie nie tylko w prywatnym zaciszu. Należy o nie zadbać także w miejscach pracy. Lampy w biurze są niezbędne do działania i wykonywania wszystkich obowiązków. Trzeba się dobrze przygotować oraz znaleźć rozwiązania wysokiej klasy, dzięki którym zwiększymy efektywność działania i zbudujemy optymalny komfort dla wszystkich pracowników. Jak znaleźć idealne oprawy i na co zwrócić uwagę? Jeśli chcecie wiedzieć, zachęcamy do lektury.

Oświetlenie do biura – funkcje

Idealny dobór oświetlenia do biura w głównej mierze trzeba oprzeć na dokładnym określeniu funkcji, jakie ma spełniać w poszczególnych pomieszczeniach. W miejscu pracy różne przestrzenie pełnią przecież rozmaite role.

Jakie zatem zadania pełnią lampy w biurze? Przede wszystkim pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się oraz wykonywanie podstawowych czynności, do których nie potrzeba oświetlenia zadaniowego.

Montuje się je najczęściej na suficie. W tej roli sprawdzają się plafony i lampy na szynoprzewodach, które dają sporo światła i idealnie doświetlają całą przestrzeń. Znajdziemy je w sklepie Azzardo.

Oprócz nich niezbędnie potrzebujemy też lamp zadaniowych, przystosowanych do oświetlenia konkretnych stanowisk pracy. Muszą być one wyposażone w źródła światła o wystarczającym natężeniu. Dzięki temu pozwalają na bezproblemowe i bezpieczne działanie o każdej porze dnia lub nocy. Jakie oświetlenie zadaniowe powinny się znaleźć w miejscu pracy? Przede wszystkim stawia się na praktyczne lampy stojące stołowe, umieszczane na biurkach.

Źródła światła w miejscach pracy

Zwróćmy jeszcze zatem uwagę na same źródła światła. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie światła naturalnego w jak największym stopniu. Jego temperatura barwowa sprawdza się najlepiej do pracy, nie szkodzi oczom i pozwala na bezproblemowe wykonywanie wszystkich zadań.

W przypadku sztucznego oświetlenia należy zatem stosować się do tej samej zasady i wybierać źródła światła o zbliżonej do naturalnej temperaturze barwowej. Pozwala na wygodne działanie oraz efektywną pracę.

A co z natężeniem oświetlenia? W zależności od typu stanowiska światło powinno mieć inną jasność. Przy pracy typowo biurowej trzeba stawiać na produkty mające około 500 lumenów. Przy precyzyjnych zadaniach kreślarskich należy wybrać źródła światła o natężeniu nawet 800-1000 lumenów.

Oświetlenie w miejscach pracy – przepisy prawa

Oświetlenie biura podlega szeregom przepisów prawa, które określają zasady BHP. Wszystkie potrzebne zasady postępowania znajdują się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 26 września 1997.

Równie ważne są Polskie Normy, a zwłaszcza:

• PN-EN 12665:2008 – Światło i oświetlenie. Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia.

• PN-EN 12464-1:2011 – Światło i oświetlenie. Oświetlenie w miejscu pracy.

Określają one precyzyjnie, jak należy budować równomierne i bezpieczne oświetlenie na każdym stanowisku pracy.

Smart House w miejscu pracy – czy inteligentne instalacje sprawdzają się w biurze?

W wielu domach Smart House staje się obecnie standardem, powszechnie wykorzystywanym na co dzień. Deweloperzy chętnie wprowadzają takie rozwiązania w nowych budynkach.

Czy tego typu system sprawdza się także w miejscu pracy? Inteligentne oświetlenie to wręcz idealne rozwiązanie do biur. Pozwala bowiem zwiększyć funkcjonalność przestrzeni, obniżyć koszty oraz poprawić bezpieczeństwo przemieszczania się w ciągach komunikacyjnych (na przykład na klatkach schodowych).

Oświetlenie inteligentne pozwala na budowanie scen świetlnych oraz perfekcyjne dopasowanie natężenia światła do bieżących potrzeb w różnych częściach biura. W ten sposób buduje się idealne warunki do pracy, które dodatkowo przekładają się na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, co pociąga za sobą również mniejsze koszty stałe.

Wielkim wsparciem bywa tworzenie harmonogramów oświetleniowych oraz zarządzanie zdalne, na przykład przy pomocy praktycznej aplikacji.

Dzięki nowoczesnej technologii, a zwłaszcza wykorzystaniu niezmiernie praktycznych systemów Smart House, udaje się zbudować idealne warunki oświetleniowe, przy optymalizacji kosztów. A to stanowi gigantyczną wartość dla każdego przedsiębiorcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here