Jak wykorzystać papier ryżowy w decoupage’u?

0
1192

Papier ryżowy to produkt często wykorzystywany w technice decoupage. Jego cienka i delikatna struktura pozwala na tworzenie niepowtarzalnych i niezwykle oryginalnych ozdób. Jak go właściwie użyć? Co można dzięki niemu wykonać? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Papier ryżowy – najlepszy materiał do decoupage

Chociaż najczęściej w technice decoupage korzysta się ze specjalnych serwetek, to właśnie papier ryżowy jest najlepszym materiałem do tworzenia różnorodnych ozdób. Jego walory docenią przede wszystkim osoby początkujące, które nie mają jeszcze wystarczającej wprawy z delikatnymi, łatwo rwącymi się materiałami. Papier ryżowy jest półprzezroczysty i niezwykle delikatny w dotyku. Niektóre papiery mają zupełnie gładką strukturę, inne posiadają charakterystyczne, widoczne włókna. Papier ryżowy można wykorzystać zarówno do zdobienia elementów drewnianych, metalowych, jak i szklanych. Za każdym razem wygląda bardzo efektownie.

Gdzie znajdziemy odpowiedni papier ryżowy?

Papier ryżowy do decoupage znajdziemy w wielu, specjalistycznych sklepach artystycznych i rękodzielniczych. Najczęściej dostępne są arkusze papieru o wymiarach 48×33 cm, 35×50 cm oraz 33×24 cm. Można też kupić serwetki ryżowe o wymiarach 50×50 cm. Papier ryżowy kojarzymy najczęściej z półprzezroczystą powłoką. Warto jednak podkreślić, że papiery specjalnie przygotowane do techniki decoupage, oferują różnorodne wzory. Między innymi w szkocką kratę w różnokolorowe kropki, motywy świąteczne i inne. Cena jednego arkusza sięga kwoty kilkunastu złotych.

Jak nakładać papier ryżowy?

Przede wszystkim warto podkreślić, że struktura papieru ryżowego umożliwia łatwą i wygodną aplikację. Jego płaty są bowiem bardzo cienkie, ale jednocześnie trwałe i odporne na zginanie. Aby przymocować papier ryżowy do drewnianej, metalowej albo szklanej powierzchni wystarczy odrobina specjalnego kleju do decoupage albo rozcieńczonego wikolu. Dzięki temu papier ryżowy doskonale przylgnie do zdobionej powierzchni.

Jakie inne papiery do decoupage?

Na marginesie warto podkreślić, że do techniki decoupage wykorzystuje się nie tylko papier ryżowy. W sklepie specjalistycznym z akcesoriami do decoupage można również dostać klasyczne papiery o różnorodnej gramaturze. Cienkie papiery mają mniej więcej 60 gram na metr kwadratowy. Z kolei te grubsze 100 gram na metr kwadratowy. To nieco tańszy materiał od papieru ryżowego. Cena za arkusz kształtuje się bowiem na poziomie 4-5 złotych. Jak wspomniano jednak wcześniej, klasyczny papier łatwiej się drze, więc dużo trudniej nim operować – zwłaszcza początkującym miłośnikom techniki decoupage.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here