Zakup ekogroszku – luzem czy workowany?

0
458
Zakup ekogroszku

Każda osoba odpowiedzialna za ogrzewanie domu lub firmy za pomocą ekogroszku musi podjąć decyzję, jaki rodzaj opału wybrać: workowany czy dostępny luzem? Wybór najczęściej jest uzależniony od dwóch kwestii: jakości i ceny węgla. Który ekogroszek będzie lepszy – dostępny luzem czy workowany?

Ekogroszek luzem – tańszy od workowanego?

Cena tony ekogroszku sprzedawanego luzem jest zwykle o kilkadziesiąt złotych niższa od tony węgla dostępnego w workach. Wynika to najczęściej z kosztów, jakie trzeba ponieść na cały proces workowania. Jednak zakup ekogroszku luzem to jedynie pozorna oszczędność. O ile masę ekogroszku workowanego łatwo sprawdzić (jest umieszczona na opakowaniu), o tyle sprzedawcy, którzy dostarczają surowiec luzem, mogą manipulować wagą węgla, a kupujący nie będą w stanie tego sprawdzić. Bardzo często również jakość ekogroszku sprzedawanego luzem pozostawia wiele do życzenia. Składowanie surowca na wolnym powietrzu prowadzi do spadku kaloryczności węgla, czyli jego wartości opałowej. Zatem, do ogrzania budynku trzeba będzie zużyć go więcej.

Dobry ekogroszek workowany – dlaczego warto go kupić?

Mimo tego, że ekogroszek workowany jest minimalnie droższy od tego, dostępnego luzem, to zdecydowanie lepszy wybór. Kupując węgiel w worku można mieć pewność, co do jego wartości opałowej, o czym więcej można przeczytać tutaj: https://najlepszyekogroszek.pl/poradnik/ekogroszek-i-wegiel-workowany-czy-warto-kupowac-produkt-w-tej-formie. Tej pewności nie ma w przypadku ekogroszku przechowywanego luzem, który szybciej wietrzeje, przez co spada jego kaloryczność i szybciej się spieka podczas spalania. Dla wielu osób niewątpliwą zaletą workowanego ekogroszku będzie sposób, w jaki można go przechowywać. Węgiel w workach pozwala utrzymać kotłownię w czystości, nie pyli, nie brudząc przy tym podłogi czy ścian pomieszczenia. Tona węgla wrzucona luzem do kotłowni będzie pylić, przez co nie sposób będzie uniknąć zabrudzeń ścian. Nie wspominając już o tym, że nie każdy dysponuje taką powierzchnią, by pozwolić sobie na przechowywanie węgla wewnątrz, a składowanie go na zewnątrz spowoduje spadek kaloryczności.

Ekogroszek luzem czy workowany?

Patrząc na zalety ekogroszku luzem i workowanego można niemal jednoznacznie stwierdzić, że o wiele lepszym wyborem jest ekogroszek workowany. Wybierając dobry ekogroszek workowany, taki jak z hurtowni ekogroszku pl można mieć pewność, co do jego parametrów i jakości. Surowiec jest sprzedawany w odpowiednio zabezpieczonych workach. To powoduje, że poza producentem, nikt nie ingerował w jego skład. Umieszczenie w szczelnie zamkniętych workach to także gwarancja prawidłowego przechowywania. Za zakupem ekogroszku luzem przemawia jedynie jego nieco niższa cena. Jednak zwykle w parze z niską ceną idzie również gorsza jakość, dlatego wspomniana oszczędność jest tylko pozorna.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here