Badanie rezonansem magnetycznym – na czym ono polega?

0
1153
Badanie rezonansem magnetycznym

We współczesnej medycynie stosowanych jest wiele różnych rodzajów badań czy też zabiegów. Jeśli chodzi o badania to istotną rolę odgrywa rezonans magnetyczny zapewniający skuteczne obrazowanie. Przeprowadzając to badanie można bardzo dokładnie odwzorować na monitorze tkanki, narządy oraz układy w ludzkim organizmie. To z kolei pozwala na zdiagnozowanie wielu chorób i problemów oraz na kontrolę rezultatów leczenia, które zostało podjęte. Oprócz skuteczności, badanie to charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, więc nic dziwnego, że jest ono wykonywane przez wiele państwowych oraz prywatnych placówek medycznych.

Jak działa rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest badaniem, które często określane jest przy pomocy skrótów, takich jak MRI, MR, NMR oraz RM. Metoda ta polega na wysyłaniu silnego pola magnetycznego do ludzkich tkanek przez aparat do rezonansu. Pole to powoduje oddziaływanie atomów wodoru, które znajdują się we wszystkich komórkach ludzkiego ciała. Ustawiają się one zgodnie z kierunkiem działania pola magnetycznego. Nowoczesna aparatura wyposażona jest w specjalne czujniki, które pozwalają na wyświetlanie obrazu na ekranie komputera. Bardzo ważną sprawą jest fakt, że promienie generowane przez aparaturę do rezonansu nie stanowią żadnego zagrożenia dla organizmu człowieka. Badanie to jest więc całkowicie bezpieczne dla pacjenta.

W jakich przypadkach stosuje się rezonans magnetyczny?

Badanie to pozwala na łatwiejszą diagnostykę oraz leczenie wielu różnych chorób występujących w praktycznie wszystkich układach ludzkiego organizmu. Badanie to przeprowadza się w celu:

  • oceny stanu miękkich narządów,
  • oceny narządów jamy brzusznej i miednicy,
  • kontroli stanu serca i mózgu,
  • oceny zmian w ośrodkowym układzie nerwowym,
  • rozpoznawania zmian wrodzonych,
  • diagnostyki różnych chorób,
  • diagnostyki chorób układu krążenia,
  • kontroli stanu kości i stawów.

Gdzie można wykonać rezonans?

Rezonans magnetyczny jest oferowany przez wiele profesjonalnych państwowych i prywatnych placówek medycznych. W przypadku Lublina warto skorzystać z oferty dostępnej na stronie http://www.eurodiagnostic.pl. Placówka ta oferuje dokładne i bezpieczne przeprowadzanie badania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here