Czeka Cię remont łazienki? 5 porad, które ułatwią Ci życie

0
305
remont łazienki

Remont łazienki nigdy nie jest łatwy. Usuwanie kafli i starych elementów wyposażenia, nowe instalacje, zakupy, niespodziewane problemy techniczne, komplikacje spowodowane drobnymi błędami — wszystko to sprawia, że jest to wyjątkowo stresujące przedsięwzięcie. Z tego powodu większość osób unika ich przeprowadzania, odkładając remont do czasu, aż będzie absolutnie niezbędny. Dlatego przygotowaliśmy garść porad na temat remontu łazienki, które znacznie ułatwią Ci całe przedsięwzięcie, pozwalając przetrwać go w miarę „bezboleśnie”.

Remont łazienki — od czego zacząć?

Niezależnie od tego, czy planujesz szybkie odświeżenie wnętrza, czy gruntowny remont łazienki od podstaw, zacznij od stworzenia dobrego planu. W tym celu musisz mieć sprecyzowane oczekiwania na temat Twojego przyszłego wnętrza. Marzysz o wolnostojącej wannie, designerskiej nablatowej umywalce lub nowoczesnemu oświetleniu z profili LED? Wszystko to musi zostać jasno określone przed rozpoczęciem remontu. Pozwoli to stworzyć dokładną listę niezbędnych prac i zakupów przy remoncie. Dzięki temu nie tylko stworzysz pełen harmonogram, ale i zapanujesz nad wydatkami — bez tego koszt remontu łazienki może Cię naprawdę zaskoczyć.

Wykorzystaj gotowe rozwiązania przy remoncie

Dobieranie umywalki, wanny, sedesu lub poszukiwanie pasujących do siebie mebli bywa zaskakująco czasochłonne i… trudne. Z kolei zakup kompletu ceramiki sanitarnej lub mebli daje pewność, że będą one do siebie idealnie pasować. Ułatwia to stworzenie spójnego, przyjemnego dla oka wystroju.

W przypadku mebli można samodzielnie stworzyć komplet dopasowany do naszych potrzeb oraz wnętrza, jakim dysponujemy. Dobrym rozwiązaniem są modułowe szafki i regały, które można łatwo ze sobą łączyć. Doskonałe zagospodarowanie przestrzeni zapewniają także meble tworzone na wymiar; warto je rozważyć szczególnie przy remoncie małej łazienki, gdy zależy nam na jak najlepszym wykorzystaniu dostępnego miejsca.

Czy na pewno musisz wymieniać wszystko, remontując łazienkę?

Od czego zacząć remont łazienki? Większość osób powie, że od skucia starych kafli lub podłogi. Nie zawsze jednak jest to konieczne, by nadać pomieszczeniu nowy, świeży wygląd. Dlatego na etapie tworzenia projektu warto dokładnie przyjrzeć się łazience, którą zamierzamy wyremontować.

Może się bowiem okazać, że stare kafelki, podłoga czy wanna prezentują się naprawdę dobrze. Jeśli wnętrze nie było remontowane od kilkudziesięciu lat, mogą w nim znajdować się bardzo ciekawie zaprojektowane elementy. Retro jest obecnie w modzie, również ze względów ekologicznych. Zamiast wyrzucać element, który nadal jest sprawny i spełnia swoją funkcję, można go odświeżyć i zadbać o nowoczesną oprawę. W ten sposób powstają naprawdę wyjątkowe wnętrza „z duszą”! Nie mówiąc już o tym, że często jest to sposób na szybszy i łatwiejszy remont łazienki bez kucia.

Remontując łazienkę, inspiruj się aktualnymi trendami

Choć często lubimy myśleć, że kierujemy się wyłącznie własnym gustem, a nie modą, aktualne trendy zawsze będą miały na nas wpływ. Ich przeanalizowanie podczas przygotowań do remontu łazienki może znacznie ułatwić tworzenie projektu. Modne propozycje stanowią doskonałą podpowiedź, jak stworzyć ciekawe wnętrze, w pełni wykorzystując jego możliwości – tym bardziej że obecnie projektanci prześcigają się w tworzeniu różnych interpretacji popularnych kolorów, motywów czy rozwiązań, adaptując je do potrzeb rozmaitych wnętrz. Dzięki nim dowiesz się np. jak zaaranżować ciemną zieleń w łazience o niewielkim metrażu, albo jak optycznie powiększyć przestrzeń bez konieczności malowania jej na biało.

Remont łazienki? Nie bój się korzystać z profesjonalnej pomocy!

Może się wydawać, że szybki remont łazienki jest czymś, do czego nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza na temat projektowania wnętrz. Nie jest to jednak prawda; jeśli nie mamy doświadczenia w tej dziedzinie, łatwo możemy błędnie ocenić zakres niezbędnych prac czy ich koszt.

Skorzystanie z usług architekta wnętrz to nie tylko oszczędność czasu. Daje to też pewność, że zastosowane rozwiązania będą naprawdę funkcjonalne. Profesjonalista posiada też doświadczenie i wiedzę, które pozwolą maksymalnie wykorzystać przestrzeń w pomieszczeniu, i np. zaplanować idealne miejsca do przechowywania w łazience.

Projektant pomoże nam również określić, ile trwa remont łazienki w takim zakresie, jaki sobie zaplanowaliśmy. To najlepszy sposób, by oszczędzić sobie nerwów, stresu oraz zaoszczędzić czas. Profesjonalista podpowie Ci też, jak przeprowadzić remont łazienki krok po kroku, by mieć pewność, że nie zapomnisz o żadnym szczególe, a wszystkie prace zostaną wykonane prawidłowo. To najlepszy sposób na to, by zapewnić sobie spokój oraz doskonały efekt na lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here