Hit w dziedzinie aranżacji wnętrz: ściana z mchu

0
13777
Hit w dziedzinie aranżacji wnętrz: ściana z mchu

Świadomość ekologiczna wciąż rośnie, a zieleń jest coraz bardziej na topie. Dbamy o to, aby wpuszczać do naszych wnętrz rośliny – nie tylko w doniczkach, ale też w postaci tak zwanych wertykalnych ogrodów. Jednym z modniejszych rozwiązań są właśnie całe panele z mchu. Dowiedz się, co potrafi mech chrobotek i jak wykorzystać go do dekoracji pomieszczeń.

Mech chrobotek – obalamy mity!

Zacznijmy od tego, że nazywanie chrobotka mchem jest tak naprawdę pomyłką, a przynajmniej mylącym uproszczeniem – chrobotek to bowiem porost, który w dodatku w naturze wcale nie jest zielony, ale biało-żółto-beżowy. Dostępny w sklepach chrobotek zyskuje zielony lub inny (różowy, niebieski, fioletowy) kolor na drodze farbowania.

W Polsce występują cztery gatunki chrobotka: łagodny, najeżony, leśny oraz reniferowy. Ten ostatni święci triumfy, jeśli chodzi o popularność – najlepiej się sprzedaje i jest chwalony za szczególne walory estetyczne. Ponieważ w naszym kraju mech chrobotek znajduje się częściowo pod ochroną (nie można go niszczyć, zrywać, a nawet przesadzać), do sprzedaży trafiają porosty zaimportowane z innych krajów, głównie ze Skandynawii (Norwegii, Finlandii i Szwecji).

Chrobotek reniferowy, jak sama nazwa wskazuje, występuje tam, gdzie renifery, czyli w Grenladii i Skandynawii właśnie. Mech stanowi podstawę diety tych wyjątkowych zwierząt. Być może stąd wzięła się jego nazwa – druga teoria wywodzi ją od plechy, która przypomina swoim kształtem poroże renifera. Więcej na temat chrobotka reniferowego i metod jego wykorzystania możesz przeczytać na stronie.

Do czego przydaje się mech chrobotek?

Z chrobotka można stworzyć chociażby intrygujący obraz z mchu – wystarczy w tym celu wykorzystać płytę korkową, specjalny klej florystyczny oraz estetyczną ramkę. Można także powstawiać w ściany delikatne mchowe akcenty, decydując się na intrygujące, pojedyncze wstawki.

Prawdziwym hitem są jednak całe panele z mchu. Za pośrednictwem sieci można zamówić gotowe konstrukcje – wystarczy kilka kliknięć, a w Twoim mieszkaniu czy biurze pojawi się imponująca ściana z mchu. Niektóre firmy oferują tworzenie zarówno całych paneli, jak i wspomnianych obrazów z mchu; potrafią także przygotować mchowe logo lub dekoracyjny napis pod konkretny wymiar i w zamówionym kolorze.

Oprócz tego mech dekoracyjny można wykorzystać:

– do makiet stosowanych przy grach strategicznych i planszowych,

– w terrarium dla zwierząt,

– przy tworzeniu kompozycji kwiatowych oraz dekoracji na rozmaite okazje, w tym wesele (do stroików, wieńców, bukietów),

– w niektórych krajach niezaimpregnowany mech wykorzystuje się jako składnik potraw.

Panele z mchu – największe zalety

– Ponieważ chrobotek reniferowy jest w 100% naturalny i biodegradowalny, nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowia ludzi, zwierząt i całego ekosystemu. Decydując się na taki rodzaj dekoracji, z pewnością nie zaszkodzisz naszej planecie.

– Mech doskonale sprawdza się w roli naturalnego izolatora akustycznego. Dlatego tak chętnie wykorzystuje się go do wyciszania pomieszczeń biurowych, np. sal konferencyjnych. Z podobnych względów warto go zamontować w łazience, kuchni czy sypialni. Chrobotek zaabsorbuje wszelkie kłopotliwe dźwięki!

– Wprowadzając do pokoju zieleń, urządzasz prawdziwą ucztę swoim zmysłom. Mech działa odprężająco, uspokajająco i wyciszająco. Przyjemny zapach przywodzi na myśl las, stonowany kolor pozwala odpocząć zmęczonym oczom i zebrać myśli, a miękka, przyjemna w dotyku struktura zapewnia unikalne wrażenia dotykowe.

– Ponieważ chrobotek nie zbiera kurzu, nie tylko zawsze prezentuje się czysto i świeżo, ale też stanowi świetną dekorację z punktu widzenia alergików. Mech impregnuje się nieuczulającą gliceryną; gdy nie jest on barwiony, nie zawiera żadnych nienaturalnych składników.

– Oprócz tego ściana z mchu poprawia jakość powietrza, filtrując pyły, toksyny, a nawet nieprzyjemne zapachy. Pochłanianie szkodliwych substancji to właściwość szczególnie cenna zwłaszcza w większych, zanieczyszczonych miastach.

– Porost chłonie dźwięki i pyły, ale także wilgoć. Tym samym w przypadku pożaru panele z mchu pomogą opóźnić proces rozprzestrzeniania się ognia.

Pielęgnacja ściany z mchu

Chrobotek reniferowy prezentuje się perfekcyjnie przez całe lata. Do doskonałego wyglądu potrzebuje jedynie średniej wilgotności powietrza (na poziomie między 40 a 60%, co stanowi standard w warunkach pokojowych). Ponieważ mech jest trwale impregnowany, nie wymaga żadnej większej pielęgnacji – nie schnie ani nie żółknie, nie trzeba go podlewać ani nawet dbać o to, żeby był wystawiony na słońce. Zaimpregnowany mech zyskuje antystatyczne właściwości. Nie przyciąga kurzu czy pyłu budowlanego; nie lgną do niego ani insekty, ani drobnoustroje. Miękkie, cieszące oko panele można w bardzo prosty sposób zamontować na ścianie albo suficie. Jeśli chcesz wprowadzić odrobinę lasu do swojego pomieszczenia, nie czekaj ani chwili dłużej – po prostu złóż zamówienie i przekonaj się sam!

Dowiedz się więcej na 4NatureSystem – Ściany z Mchu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here