Jak pielęgnować blaty drewniane w kuchni?

0
3007
Jak pielęgnować blaty drewniane w kuchni?

Blaty drewniane prezentują się pięknie zarówno w kuchni, jak i w łazience, ale narażone są na działanie różnych czynników (wilgotność, wysokie temperatury) oraz uszkodzenia mechaniczne. Aby mogły dodawać wnętrzu uroku i charakteru, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Podpowiadamy, jak je pielęgnować, aby służyły jak najdłużej.

Drewno to naturalny i ekologiczny materiał, wyjątkowo estetyczny i ciepły w odbiorze. W kuchni coraz chętniej stosowane są blaty dębowe klejone, gdyż prezentują się wspaniale i ocieplają wnętrze. Aby zachowały świeży i piękny wygląd, wymagają jednak zabezpieczenia i odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli wybieramy blat drewniany w wersji surowej, trzeba pamiętać o jego wykończeniu.

Do wyboru mamy trzy rodzaje wykończeń:

  1. Twardy wosk olejny;
  2. Lakier
  3. Olej

Wszystkie te trzy metody mają swoje zalety i wady. Aby świadomie i dobrze wybrać warto się z nimi zapoznać by jak najdłużej cieszyć się naturalnym pięknem drewna.

Twardy wosk olejny

Drewno zabezpieczone twardym woskiem olejnym łączy ze sobą zalety zarówno lakierowania jak i olejowania. Wnika głęboko w strukturę drewna i zabezpiecza je od wewnątrz jak również dzięki woskowi tworzy barierę ochronną na powierzchni mebla. Blaty drewniane po zastosowaniu olejowosku prezentują się niezwykle naturalnie. Podkreślone zostaje usłojenie i zostaje zachowana częściowo oryginalna, lekko chropowata faktura. Dzięki specjalnej mieszance olejów, wosków i żywic podczas aplikacji nie wydziela się szkodliwy ozon co jest przyjazne dla środowiska. Nie zawierają również rozpuszczalników

Jednak jak wszystko w życiu ma swoje plusy i minusy również powierzchnia zabezpieczona olejowskiem nie jest bez wad. Z powodu renowacji, którą należy wykonać raz na dwa, trzy lata można ją nazwać bardziej wymagającą. Na plus wysuwa się tutaj możliwość samodzielnej odnowy czy naprawy zniszczonej powierzchni.

Wystarczy przeszlifowanie blatu papierem ściernym i ponowne nałożenie olejowosku. Na co dzień blat wykończony twardym woskiem należy czyścić delikatną ściereczką, usuwać z niego wszystkie zabrudzenia, nie stawiać na blacie gorących naczyń, używać desek do krojenia produktów spożywczych, a zacieki usuwać oliwą z dodatkiem soli.

Lakier

Wybierając blat dębowy wykończony lakierem będziemy musieli zastanowić się nad jego wersją – połysk lub półmat. Wybór między jednym a drugim zależy przede wszystkim od stylu, w jakim urządzamy dane wnętrze ale należy wziąć pod uwagę ,że im bardziej połyskująca powierzchnia tym bardziej wszelkie zarysowania czy skazy uwidocznią się. Po lakierowaniu powierzchnie drewniane stają się gładkie, łatwe w utrzymaniu i nie będą potrzebowały tyle uwagi co blaty olejowane.

Mimo to powierzchnia lakierowana wraz z upływem czasu będzie się ścierała a renowacja blatu będzie kosztowniejsza i bardziej czasochłonna niż w przypadku renowacji powierzchni olejowanej. Nie zaleca się naprawiania ewentualnych uszkodzeń powierzchni w warunkach domowych. W przypadku odpryśnięcia lub wytarcia lakieru w jednym miejscu konieczne jest zdemontowanie blatu i ponowne lakierowanie całej powierzchni.

Olej

Olejowanie drewna jest najpowszechniejszą i najbardziej dostępną metodą jego zabezpieczenia. Jednak nie zawsze najpopularniejsze = najlepsze. Na plus wysuwa się tutaj przede wszystkim zachowanie naturalnej struktury drewna. Powierzchnia olejowana nie łuszczy się, nie odpryskuje i pozwala drewnu oddychać. Aplikacja oleju jest najprostszą metodą wykończenia, którą można wykonać samemu w domowych warunkach jednak dużym jej minusem jest jej częstotliwość.

Przy pierwszym zabezpieczeniu surowego blatu aby stworzyć barierę ochronną należy nanieść nawet kilka warstw oleju a czynność tą należy powtarzać przynajmniej kilka razy do roku. Pomimo kilkukrotnego nałożenia oleju w celu uniknięcia zniszczenia blatu należy pamiętać o natychmiastowym wycieraniu rozlanej wody czy też innych substancji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here