Jak potwierdzić ciążę? Jakie badania trzeba wykonać?

0
1622
Jak potwierdzić ciążę

Brak menstruacji to jeden z pierwszych sygnałów ciąży. Jej potwierdzenie to dla przyszłej mamy bardzo ważny moment, dlatego warto sięgnąć po odpowiednie narzędzia.

Opóźnienie menstruacji a ciąża

Brak miesiączki to zazwyczaj pierwszy sygnał informujący kobietę, że jest w ciąży. Natomiast nie jest to objaw jednoznacznie świadczący o ciąży i nie można tak go traktować. Opóźnienie menstruacji nie zawsze bowiem zapowiada ciążę. Wydłużenie cyklu wynika często z zupełnie niezależnych od ciąży przyczyn. Opóźnienia zdarzają się często i nie muszą wiązać się ani z odmiennym, ani chorobowym stanem pacjentki. Może wywoływać je, choćby, stres, bardziej intensywny czas zawodowy, dieta, rozregulowanie gospodarki hormonalnej. Jeśli jednak podejrzewasz, że możesz być w ciąży, koniecznie sięgnij po sprawdzone metody potwierdzenia tego przypuszczenia – test, a w dalszej kolejności kalkulator ciąży.

Wiarygodność testów ciążowych

Test ciążowy to najprostszy sposób potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Większość obecnie dostępnych na rynku testów daje pewność wyniku nawet do 99%. Test domowy bazuje na hormonie gonadotropiny kosmówkowej (hCG), której pojawienie się w organizmie sygnalizuje zapłodnienie, ponieważ za jej produkcję odpowiada zarodek. Obecność hCG stymuluje także organizm do produkcji progesteronu, który jest odpowiedzialny za podtrzymywanie ciąży. Stwierdzenie obecności tego hormonu w kobiecym moczu stanowi więc właściwie jednoznaczne potwierdzenie, że jest ona w ciąży. Kalkulator ciąży bardzo wyraźnie podpowiada, że hormon ten jest wydzielany już po 48 godzinach od zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej, ale jego obecność można wykryć około 8–10 dni po stosunku, który mógł doprowadzić do ciąży. Wykonywanie testu dzień albo dwa po kontakcie seksualnym nie da więc żadnej wskazówki, czy kobieta jest w ciąży.

Kiedy pójść do lekarza?

Do ginekologa na pierwszą wizytę kobieta powinna się zgłosić nie później niż w 10. tygodniu ciąży. Dopiero zlecone przez lekarza badania medyczne w pełni mogą potwierdzić fakt zapłodnienia. Im szybciej kobieta uda się do specjalisty, tym lepiej. Z pewnością zleci on jej badanie krwi pozwalające oznaczyć poziom hCG w organizmie. Nie służy ono wówczas jedynie do potwierdzenia ciąży, ale także do oceny, czy ilość hormonu jest prawidłowa w stosunku do wieku płodu. Lekarz w trakcie wizyty ustali oczywiście „wiek” płodu, natomiast trzeba zdawać sobie sprawę, że może on nie być dokładny, dlatego najczęściej podczas badania ultrasonograficznego (USG) połówkowego weryfikuje się wiek płodu i dokonuje ewentualnej zmiany wstępnie wyznaczonego terminu porodu. Wyniki hCG poniżej przewidzianej normy powinny skłonić do badania, czy komórka zagnieździła się w organizmie w prawidłowy sposób, zbyt wysoki poziom hormonu może wskazywać natomiast, że komórka nie została prawidłowo zapłodniona.

Podczas wizyty lekarz wykona z pewnością badanie palpacyjne. Symptomem świadczącym o ciąży jest m.in. rozpulchnienie pochwy i szyjki macicy oraz zasinienie tej ostatniej. Wszystkie objawy są wynikiem wzmocnionej produkcji progesteronu, którą uruchamia pojawienie się zarodka. Lekarz może również od razu wykonać dopochwowe badanie USG. Pierwsze USG zalecane jest natomiast między 11. a 14. tygodniem ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here