Jak spełnić obowiązek zasłaniania twarzy? 2 skuteczne sposoby

0
1992
obowiązek zasłaniania twarzy

Panująca na świecie pandemia koronawirusa spowodowała, że w wielu krajach na świecie wprowadzono obowiązek zasłaniania części twarzy podczas przebywania w przestrzeni publicznej. Obowiązek ten można realizować na kilka różnych sposobów, z których najpopularniejszym jest noszenie maseczki ochronnej.

  1. Maseczki jednorazowe i wielokrotnego użytku
  2. Przyłbice ochronne

Zadaniem elementów ochronnych jest uniemożliwienie dostępu patogenów do głównych dróg przenikania do ludzkiego organizmu. O zakażenie najłatwiej, kiedy wirus dotrze do ust lub nosa, dlatego te części twarzy należy chronić najbardziej.

Maseczki jednorazowe i wielokrotnego użytku

Najpopularniejszą i powszechnie używaną metodą na ochronę przed zakażeniem jest noszenie maseczki. Najprostsza maseczka złożona jest z kawałka materiału oraz gumek, które należy założyć za uszy, lub troczków do zawiązywania z tyłu głowy. W bogatej gamie tych środków ochrony znajdują się m.in. maseczki wielorazowe, które po użyciu należy wyprać lub wygotować. Do tej grupy zaliczają się obecnie bardzo popularne maseczki bawełniane, zarówno te z przygotowanym miejscem na filtr, jak i modele tradycyjne, bez filtra. Na rynku są także dostepne maseczki jednorazowe – choć wyglądają niepozornie, ich skuteczność jest bardzo duża, dlatego są chętnie stosowane przez wiele osób, głównie tych, które z maseczek korzystają stosunkowo rzadko.

Przyłbice ochronne

Maseczki ochronne to jedne z podstawowych środków ochrony, które można stosować dla ochrony przed zakażeniem. Bardziej zaawansowaną metodą jest noszenie przyłbicy ochronnej, która swoim wyglądem przypomina sprzęt używany przez spawaczy. Podobnie jak maseczki, przyłbice ochronne stanowią mechaniczną barierę na drodze wirusów do ludzkiej twarzy, z tą różnicą, że maseczki ochraniają jedynie nos i usta, a przyłbice całą twarz. Ich noszenie jest przy tym nieco wygodniejsze niż w przypadku maseczek, ponieważ drogi oddechowe nie są bezpośrednio zasłonięte, dzięki czemu swoboda oddychania pozostaje niemal nieograniczona. Z funkcjonalności tego środka ochrony korzystają najczęściej osoby, które w swojej pracy mają stały kontakt z dużą ilością ludzi, np. personel sklepów spożywczych i marketów.

Pełna gama środków ochrony, takich jak maseczki jedno- i wielorazowe lub przyłbice ochronne dostępna jest w sklepach internetowych lub stacjonarnych. Wybierając metodę idealną dla siebie warto pomyśleć przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie i postawić na środki ochronne wykonane z solidnych materiałów i posiadające atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here