Jak wybrać biurko dla dziecka?

0
1042
Jak wybrać biurko dla dziecka?

Urządzenie dziecięcego pokoju to zwykle wielka frajda zarówno dla rodzica, jak i malucha, ale wiąże się z tym również wiele ważnych dylematów do rozwiązania. Przede wszystkim warto na początku przygotować plan rozmieszczenia mebli, zastanowić się, jakie łóżko będzie najlepsze, a także jakie biurko zapewni dobre warunki do nauki. Postaramy się Wam pomóc z tym ostatnim problemem.

Pokój odpowiadający na potrzeby dziecka

Pokój dziecięcy pełni różne role i powinien jak najlepiej odpowiadać na potrzeby dziecka – zależnie od jego wieku i oczekiwań. Inaczej przygotujesz pokój dla przedszkolaka czy dla malucha wybierającego się do szkoły, a jeszcze inaczej dla nastolatka. Dziecku w wieku szkolnym musisz zapewnić dogodne warunki do zabawy, ale także do nauki.

Biurko do nauki – jeden z najważniejszych mebli w dziecięcym pokoju

Meble dziecięce powinny być przede wszystkim funkcjonalne, ale warto pamiętać też o tym, że pokój pociechy musi być nadal atrakcyjny, ciekawy i oferować przestrzeń do zabawy. Zbyt surowe i minimalistyczne wnętrze nie daje poczucia prywatności i przytulności, a co za tym idzie nie zachęca ani do rozrywki, ani do nauki.

Warto podzielić dostępną przestrzeń na co najmniej dwie strefy – do zabawy i do nauki, ale zachowując zatem odpowiednie proporcje. Biurko w pokoju dziecka jest jednym z najważniejszych mebli, gdyż pozwala odpowiednio zaaranżować miejsce do nauki. Wydzielenie takiego kącika jest konieczne i warto o tym pamiętać, a także zdecydować się na zakup funkcjonalnego i solidnego mebla. Podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru biurka.

Istotne cechy biurka dla dziecka

Oglądając biurka dla dzieci, weź pod uwagę jakość ich wykonania, materiał, wymiary oraz design. Wszystkie te elementy mają ogromne znaczenie, ale pamiętaj, że meble do pokoju dziecięcego będziesz z czasem wymieniać – przemeblowanie jest konieczne, aby zaspokajać zmienne potrzeby wciąż rozwijającego się dziecka.

Wymiary – dopasowanie do wzrostu. Biurko dla dziecka to podstawa wyposażenia, gdyż przy nim będzie się ono uczyło, pisało i czytało, odrabiało lekcje, przygotowywało do klasówek, wykonywało prace plastyczne itd. Niezwykle ważne jest też dopasowanie mebla do wzrostu dziecka. Idący do szkoły statystyczny 6-latek ma około 115-125 cm wzrostu, a zatem biurko powinno mieć 55 cm wysokości. Wybrane modele mają też regulację.

Możliwość zachowania prawidłowej postawy. To wskazówka, która może być pomocna podczas zakupów, ale kluczowe jest indywidualne dopasowanie mebla do użytkownika – standardowe wymiary biurka mogą być pomocą, ale może też okazać się, że dla danego dziecka lepszy będzie inny mebel.

Podczas siedzenia przy biurku plecy powinny być proste, ręce swobodnie oparte o blat, a nogi o podłogę. Należy też zachować kąt prosty między ramieniem a przedramieniem, a także między podudziem a łydką. Uchroni to dziecko przed obciążeniem i bólem kręgosłupa. Dobrym pomysłem będzie funkcjonalne biurko z regulowaną wysokością blatu – można je dopasować do dziecka, gdy urośnie.

Dodatkowe wyposażenie. Biurko powinno mieć bowiem blat odpowiedniej wielkości, aby zmieściły się na nim książki, zeszyty i różne akcesoria, pojemne i praktyczne szuflady do przechowywania przyborów oraz podstawkę na monitor. Komputery stacjonarne wymagają też wysuwanej szufladki na klawiaturę. W pobliżu biurka warto też ustawić inne meble dla dzieci, np. regał i półki na książki.

Gdzie ustawić biurko dla dziecka? Ważny jest wybór odpowiedniego biurka, ale także ustawienie go we właściwym miejscu. Musisz zapewnić dziecku dostęp do światła słonecznego, czyli powinno ono stać przodem lub bokiem do okna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here