Jak wybrać kosiarkę spalinową?

0
1808
Jak wybrać kosiarkę spalinową?

Kosiarki spalinowe są wydajne i efektywne, chociaż wymagają nieco zachodu przy obsłudze. Nie jesteśmy jednak zmuszeni do zmagania się z kablem zasilającym czy ładowania akumulatora, jak to jest przy kosiarkach elektrycznych. Zastanówmy się jak dokonać wyboru optymalnej kosiarki spalinowej.

Kiedy jednak kosiarka elektryczna?

Rodzaj kosiarki, jaką należy wybrać, zależy głównie od wielkości trawnika. Jeśli dysponujemy małym lub średnim trawnikiem o powierzchni do 1200 m2, najlepsza będzie kosiarka elektryczna. Wymaga ona doprowadzenia do urządzenia kabla zasilającego. Jego długość nie powinna przekraczać 30 metrów, aby uniknąć spadku napięcia. Dzięki użyciu prądu elektrycznego kosiarka jest ekologiczna, gdyż nie wydziela spalin. Ponadto zazwyczaj pracuje ciszej niż kosiarki spalinowe.

Użycie prądu elektrycznego potrafi być jednak wadą tego rodzaju kosiarki. Będziemy musieli zmagać się z kablem ciągniętym za urządzeniem. Będzie on czasem wymagał użycia przedłużaczy, ale przede wszystkim utrudniał swobodne manewrowanie kosiarką. Należy bardzo uważać, aby kabla nie przyciąć podczas koszenia. Jest to szczególnie uciążliwe przy zmianie kierunku. Jej wadą jest również to, że nie wolno nimi kosić mokrych czy wilgotnych trawników. Problemy z kablem rozwiązuje kosiarka akumulatorowa. Niestety jednak jest ona znacznie droższa od elektrycznej oraz trudno dostępna. Ponadto należy pamiętać o pełnym naładowaniu akumulatora przed koszeniem, gdyż po jego rozładowaniu musi się on ładować ok. 16 godzin. Jednocześnie akumulator starcza na skoszenie ok. 800 m2 trawnika i duża łatwiej manewrować urządzeniem, dzięki temu, że jest ono pozbawione kłopotliwego kabla.

Kosiarka spalinowa – na większe trawniki

Jeśli nasz trawnik ma powierzchnię od 400 m2, najlepszym wyborem będzie kosiarka spalinowa. Przy tej wielkości ogrodu prowadzenie kabla byłoby bardzo kłopotliwe, ponadto bylibyśmy skazani na omijanie go podczas koszenia. Kosiarką spalinową łatwiej jest manewrować.

Jej wady to wyższy poziom hałasu oraz brak możliwości koszenia trawników o nachyleniu powyżej dwudziestu stopni (chociaż zależy to od rodzaju silnika). Wydzielają one również spaliny oraz trzeba wymieniać w nich olej i uzupełniać paliwo.

Jak wybrać silnik?

Silnik kosiarki spalinowej powinien mieć moc odpowiednią do wielkości trawnika. Należy jednak pamiętać, że moc nie powinna być zbyt niska, czyli poniżej 3,5 KM. Spowodować to może problemy z koszeniem wysokiej lub mokrej trawy. Silnik będzie dławił się i gasł, a może nawet się spalić. Pamiętajmy, by wybierać silnik uznanego producenta. Jednym z najbardziej docenianych jest Briggs&Stratton. Silniki tej firmy są czterosuwowe, oszczędne i wyposażone w liczne innowacyjne rozwiązanie. W silnikach Briggs&Stratton używana jest technologia uruchamiania kosiarki za pomocą przycisku i przekręcenia kluczyka. Dzięki temu nie musimy zmagać się z linką rozrusznika, ssaniem oraz pompowaniem paliwa. Są to również jedyne silniki na rynku umożliwiające przechowywanie oraz serwisowanie kosiarki w pozycji pionowej. Dzięki specjalnie zaprojektowanym zbiornikom paliwa nie zaistnieje ryzyko wycieku, a stojącą kosiarkę dużo łatwiej przechowywać.

Zaletą silników tej marki jest także brak konieczności wymiany oleju. Wystarczy sprawdzić jego poziom i w miarę potrzeby uzupełnić.

Wysokość i szerokość koszenia trawy

Dobierając szerokość koszenia trawy kosiarki, musimy mieć na uwadze wielkość naszego trawnika oraz obecność na nim przeszkód, w postaci rabat, krzewów i drzew. Ważny jest też czas, w jakim chcemy skosić nasz trawnik. Biorąc pod uwagę taki o powierzchni do 400m2, skosimy go w ciągu: pół godziny kosiarką o szerokości koszenia 25-30 cm, 15 minut tą o szerokości koszenia 30-40 cm. Jeśli dysponujemy bardzo dużym trawnikiem, o powierzchni powyżej 1000 m2 powinniśmy wybrać kosiarkę o szerokości koszenia powyżej 41 cm.

Szerokość koszenia przekłada się na rozmiary kosiarki i co za tym idzie łatwość manewrowania nią. Dlatego przy trawnikach z dużą ilością przeszkód do wyminięcia, lepiej zdecydować się na kosiarkę z mniejszą szerokością roboczą. Kosiarki dysponują możliwością regulacji wysokości cięcia trawy. Tutaj optymalna będzie regulacja centralna, dzięki której można ustawić wysokość cięcia na wszystkich kołach jednocześnie. Wysokości cięcia trawy zależą od modeli kosiarki.

Dodatkowe funkcje kosiarek spalinowych

Producenci kosiarek spalinowych wyposażają je często w funkcje usprawniające koszenie lub umożliwiające wykonywanie nimi innych czynności. Jedną z nich jest mulczowanie, czyli rozdrabnianie skoszonej trawy i rozrzucanie jej cienką warstwą na trawniku. Dzięki temu jest on naturalnie nawożony, a my nie musimy opróżniać kosza oraz utylizować pokosu. Zdarza się również, że kosiarka napowietrza glebę za pomocą aeratora lub odkurza liście.

Warte uwagi są też kosiarki spalinowe z napędem na koła. Ułatwia to znacznie koszenie, gdyż nie musimy urządzenia pchać siłą własnych mięśni. W przypadku silników umożliwiających pracę na wzniesieniach, jak Briggs&Stratton, napęd kosiarek jest nieocenioną pomocą podczas koszenia „pod górkę”. Tę funkcję docenimy także podczas koszenia trawników o dużych powierzchniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here