Praca za granicą – jak się przygotować?

0
2010
Praca za granicą - jak się przygotować?

Ze względu na atrakcyjne warunki wynagrodzenia praca za granicą niezmiennie przyciąga wielu chętnych. Wyjazd “za chlebem” wymaga jednak przygotowań, dzięki którym można uniknąć nieprzyjemnych w skutkach zdarzeń. Warto wykonać kilka czynności przed wyruszeniem w podróż – oto najważniejsze z nich.

Przygotowanie formalności i niezbędnych dokumentów

Praca za granicą wiąże się z poczynieniem wcześniejszych przygotowań. Dopełnienie wszystkich formalności przed wyjazdem pozwala na obniżenie poziomu stresu, który towarzyszy takiemu przedsięwzięciu. Oprócz dokumentów bardzo ważna jest również znajomość języka. Jeżeli nie zna się ani słowa w języku używanym w kraju docelowym przebywanie w nim niestety może wiązać się z dużymi trudnościami. W przypadku krajów anglojęzycznych sytuacja jest nieco ułatwiona, poniewaz język angielski obecnie nie jest już traktowany jako język obcy, opanowanie podstaw komunikowania się w nim jest niemal normą, szczególnie wśród osób młodych. Jeżeli chodzi o inne języki warto nauczyć się chociaż podstawowych zwrotów, które mogą być pomocne w codziennych sytuacjach. Kolejny etap przygotowań to skompletowanie potrzebnej dokumentacji. Co będzie potrzebne przed wyjazdem? Z pewnością kontrakt lub pismo potwierdzające zatrudnienie w danym miejscu, zakwaterowanie, dokument tożsamości oraz lista kontaktów.

Konieczne jest zastanowienie się, co będzie potrzebne na starcie, jakie dokumenty wymagane są przez przyszłego pracodawcę. Ważne również jest, aby zawsze mieć przy sobie listę kontaktów do osób, które mogą być pomocne na miejscu oraz do znajomych i rodziny. Nie wystarczy książka adresowa w telefonie komórkowym, ponieważ w przypadku jego zgubienia, uszkodzenia lub kradzieży pozostajemy z niczym. Adres miejsca zamieszkania w kraju docelowym też jest kluczowy, ponieważ w większości przypadków bez niego nie ma możliwości ani wystąpienia o ubezpieczenie ani założenia konta w banku. Wyjazd do obcego kraju wymaga również zgłębienia kwestii dotyczącej dokumentów potwierdzających referencje i kwalifikacje – jeżeli takie będą potrzebne w miejscu pracy. Czasem konieczna jest nostryfikacja dyplomów i świadectw oraz prawa jazdy.

Poszukiwanie zatrudnienia

Poszukiwanie pracy za granicą często wiąże się z procedurą korzystania z pomocy różnego rodzaju pośredników. Warto sprawdzić rzetelność danej firmy np. na tematycznych forach internetowych, upewnić się, że posiada ona przedstawicielstwo w Polsce, popytać znajomych. Jeżeli uda się znaleźć pracę przed wyjazdem – co jest zdecydowanie najbezpieczniejszą opcją, najlepiej uzyskać pisemne potwierdzenie angażu.

Zabezpieczenie finansowe

Oczywistym jest, że do pracy za granicą wyjeżdża się w celu zarobienia pieniędzy i większość osób niestety nie dysponuje dużymi sumami przed wyjazdem, trzeba jednak pamiętać, że dodatkowa suma pieniędzy jest koniecznym zabezpieczeniem na wypadek, gdyby nie udało się znaleźć zatrudnienia lub w sytuacji innych kłopotów, np. dotyczących warunków zakwaterowania.

Podsumowując – wyjazd za granicę do pracy to stresująca sytuacja, szczególnie dla osób, które robią to po raz pierwszy. Niektóre komplikacje i kłopoty można przewidzieć i odpowiednio się zabezpieczyć – dzięki temu cały wyjazd będzie okupiony mniejszą dawką stresu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here