Krzewy ozdobne – sadzenie i dbanie

0
2050
Krzew ozdobny róża

Krzewy ozdobne, jak najbardziej mogą stanowić piękny element każdego ogrodu. To dlatego warto wiedzieć, jakie są zasady ich sadzenia i w jaki sposób o nie dbać, aby rosły zdrowe. Warto pamiętać o tym, że każdy rodzaj krzewów może mieć odmienne potrzeby, z którymi należy zapoznać się jeszcze przed dokonaniem zakupu. Dzięki temu sadzenie krzewów ozdobnych będzie dużo łatwiejsze.

Na co koniecznie należy zwrócić uwagę przed zakupem krzewów?

Przed podjęciem decyzji w temacie konkretnych rodzajów krzewów, z całą pewnością wcześniej należy sprawdzić rodzaj podłoża, na jakim można by je zasadzić. Podstawowym kryterium, które szczególnie trzeba sprawdzić, jest ilość słońca, jakie będzie zapewnione roślinie, aby mogła zdrowo rosnąć. Istotna jest także wilgotność gleby oraz przepuszczalność gleby. Dzięki temu można ocenić, czy dany krzew będzie miał tyle wody, ile faktycznie potrzebuje. Dobrym pomysłem będzie także przeczytanie, jak dużo miejsca potrzebuje dany krzew oraz, czy można sadzić je w grupach, czy wolą rosnąć pojedynczo.

W jaki sposób sadzić krzewy ozdobne?

Aby krzewy ozdobne odpowiednio się przyjęły, z całą pewnością wymagają one nie tylko doskonałych warunków, ale i odpowiedniej ręki podczas ich sadzenia. Sadzenie krzewów ozdobnych powinno mieć miejsce na wiosnę lub bardzo wczesną jesienią. Sprawia to, że roślina o wiele lepiej się przyjmie. Zanim rozpocznie się samo sadzenie, korzenie takiego krzewu należy delikatnie namoczyć. Najlepiej w tym celu umieścić je w wiadrze z wodą w temperaturze pokojowej i pozostawić zamoczone korzenie do czasu, aż na powierzchni wody przestaną pokazywać się bąbelki. W tym czasie można zająć się przygotowaniem odpowiedniego miejsca na zasadzenie krzewu. Dół na korzenie powinien być dwa razy większy niż same korzenie. Dzięki temu będą miały one odpowiednią ilość miejsca do prawidłowego rozrostu. Na pewno ziemia powinna być odpowiednio spulchniona, co także przyczyni się do prawidłowego przyjęcia się rośliny i lepszego wzrostu. Jeśli wymierza się piasek z ziemią, przepuszczalność wody będzie jeszcze lepsza.

Niskie krzewy ozdobne

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.domogrod.info/.

Po zakończeniu namaczania krzew można umieścić w przygotowanym dołku. Powinien on być posadzony na taką samą głębokość, na jakiej rósł w donicy. Ważne jest także odpowiednie ubicie ziemi dookoła rośliny, co przyczyni się do lepszego kontaktu korzeni z nowym otoczeniem. Ostatnim krokiem jest obfite podlanie rośliny. Nie ma tutaj powodów do obaw, że podleje się ją zbyt dużo. Woda naturalnie rozejdzie się po ziemi i dodatkowo utrwali położenie korzeni. Na tym etapie sadzenie krzewów ozdobnych można uznać za zakończone.

Uprawa krzewów ozdobnych- jak dbać o nie po zasadzeniu?

Niektóre krzewy ozdobne wymagają specjalnego traktowania, które poprawia ich wzrost oraz rozwój. To dlatego uprawa krzewów ozdobnych wymaga nieco pracy oraz cierpliwości. Na pewno należy pamiętać o regularnym podcinaniu gałązek. Sprawi to, że krzew nie tylko będzie posiadał określony, uporządkowany kształt i kierunek wzrostu, ale i będzie szybciej rósł, a odrastające gałązki będą zielone i odporne. Większe krzewy mogą mieć problemy z utrzymaniem się na wietrze i z tego powodu warto zabezpieczyć je odpowiednio nawet kilkoma tyczkami, które zapobiegną ich łamaniu się. Uprawa krzewów ozdobnych może wiązać się także z koniecznością usypania dookoła roślinki niewielkiego wału, który zapobiegnie utracie wilgoci.

Najpiękniejsze krzewy, czyli na co się zdecydować?

Krzewy niskie, a może krzewy na pniu? Wybór jest naprawdę spory i każdy będzie miał szansę dobrać to, co najbardziej mu odpowiada. Wśród najczęściej wybieranych krzewów ozdobnych, z całą pewnością można wymienić:

  • lilak
  • forsycja pośrednia
  • tawuła japońska
  • magnolia gwiaździsta

Przeczytaj więcej o roślinach szczepionych na pniu – http://www.domynaczasie.pl/rosliny-szczepione-na-pniu.

Są to bowiem najpiękniejsze krzewy, jakie można dostać na rynku. Każdy z tych krzewów, zarówno te niskie, jak i krzewy na pniu na pewno będzie pięknym ozdobnikiem każdego ogrodu, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji będzie rósł przez długie lata!

Decydując się na najpiękniejsze krzewy ozdobne, z całą pewnością wcześniej warto zasięgnąć informacji na temat ich sadzenia oraz późniejszego traktowania. Tylko dzięki temu krzewy, bez różnicy, czy są niskie, czy chodzi o krzewy na pniu będą rozwijały sięw sposób prawidłowy i szybko staną się ozdobnikiem całego ogrodu! Warto sadzić takie krzewy w większych grupach, co dodaje im uroku, ale koniecznie należy dowiedzieć się, które z nich lubią towarzystwo, a które lepiej rozwijają się, zasadzone w pojedynkę.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Ogrody24.com.pl:

Portal ogrodniczy Ogrody24.com.pl

Źródło:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here