Kurs: operator żurawi samojezdnych – wszystko, co chciałbyś wiedzieć

0
3989
Kurs: operator żurawi samojezdnych – wszystko, co chciałbyś wiedzieć

Żurawie samojezdne to dźwignice zbudowane na wzmocnionym podwoziu samochodu ciężarowego. Dźwignica ta umożliwia pracę w trybie transportowym i dźwigowym, znajdując szerokie zastosowanie w budownictwie, przemyśle oraz do prac przeładunkowych, montażowych i transportowych na terenie zakładów pracy, składowisk czy baz transportowych. Aby uzyskać licencję operatorską, konieczne jest przejście kursu operatora żurawi samojezdnych, a także pozytywne zaliczenie państwowego egzaminu przed komisją powołaną przez lokalną jednostkę Urzędu Dozoru Technicznego.

Kurs: operator żurawi samojezdnych – jak przebiega?

Kurs operatora żurawi samojezdnych składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Podczas teoretycznego szkolenia kursanci poznają budowę, właściwości i specyfikę żurawi samojezdnych, obowiązki operatorskie, przepisy BHP i przepisy Dozoru Technicznego dotyczące danego urządzenia dźwignicowego. Podczas części praktycznej instruktorzy kompleksowo uczą obsługi żurawi samojezdnych.

Po odbyciu szkolenia kursant powinien bez trudu znać swoje obowiązki oraz wszelkie przepisy regulujące obsługę żurawi samojezdnych, a także umieć obsługiwać wszystkie żurawie danej kategorii. Zwieńczeniem kursu na operatora żurawi samojezdnych jest egzamin, który składany jest przed dwuosobową komisją powołaną przez UDT. Podczas egzaminu weryfikowana jest wiedza oraz umiejętności praktyczne.

Kursy operatorskie oferowane są na elastycznych warunkach. Firmy szkoleniowe przeprowadzają szkolenia w trybie weekendowym, wieczorowym, a nawet w trybie przyśpieszonym, który pozwala na ukończenie kursu w jeden tydzień. Kursy oferowane są zarówno dla pracowników firm, którzy wysyłani są na dodatkowe przeszkolenia, jak i dla osób indywidualnych chcących poszerzyć swoje kompetencje.

Kurs: operator żurawi samojezdnych – wymagania względem kandydatów

Do kursu mogą podejść wszystkie osoby, które ukończyły 18. rok życia, nie wykazują przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na danym stanowisku, dysponują prawem jazdy kat. „C”, a także mają wykształcenie co najmniej podstawowe.

Czy warto odbyć kurs operatora żurawi samojezdnych?

Oczywiście. W dobie braku rąk do pracy przeszkolony i wykwalifikowany operator urządzeń dźwignicowych jest niezwykle pożądany na rynku pracy. Średnie zarobki operatorów żurawi samojezdnych oscylują w granicach od 2528 do 4210 zł brutto (na podstawie raportu firmy Sedlak & Sedlak). Rynkowa mediana zarobków operatorów wynosi 3389 zł brutto. Poza podstawowym wynagrodzeniem przedsiębiorstwa zatrudniające operatorów żurawi samojezdnych oferują im takie benefity jak telefony komórkowe oraz ubezpieczenie NNW.

Czy warto odbyć kurs operatora żurawi samojezdnych

Wraz z dynamicznym rozwojem sektora budowlanego, transportowego i przemysłowego, operatorzy żurawi samojezdnych bez trudu zdobędą pracę w każdym większym mieście. Niemniej jednak operatorzy na atrakcyjne warunki finansowe mogą liczyć również poza granicami naszego kraju. W Danii, Niemczech i Holandii przeciętna stawka godzinowa dla operatora żurawi samojezdnych oscyluje w granicach 13 – 20 € na godzinę.

Jesteś zainteresowany kursem operatora żurawia samojezdnego? Sprawdź ofertę firmy szkoleniowej Urbanek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here