Kurtka softshell – kiedy warto mieć ją przy sobie?

0
1535
Kurtka softshell

Aktywny wypoczynek to bardzo często zajęcie, które planujemy sobie w plenerze – ponieważ wiele rodzajów rekreacji zakłada właśnie poruszanie się na świeżym powietrzu. Zwłaszcza wówczas, gdy trening fizyczny nie jest celem sam w sobie, ale niejako wartościowym walorem ulubionej aktywnej rozrywki, oprócz wyposażenia niezbędnego do uprawiania tej rekreacji, trzeba skompletować też odpowiednie ubranie.

Kurtka softshell – czy tylko dla sportowca?

Pojawiając się w plenerze, z zamiarem praktykowania jakiegoś sportu, ma się zamiar zadbać o własne zdrowie. Niestety otwarta przestrzeń jest miejscem, w którym działają rozmaite czynniki atmosferyczne. Zimne, mocne podmuch wiatru, to coś co najczęściej przyczynia się do tego, że osoby przebywające na zewnątrz łapią infekcje. Jednocześnie, zimno panujące na dworze jest też niebezpieczne dla ciała, które wskutek wysiłku poci się – a wilgoć wzmaga szkodliwe działanie zimnego powietrza.

Właśnie dlatego każdy, kto podejmuje dość intensywny wysiłek na świeżym powietrzu, zwłaszcza w porze wiosennej czy jesiennej, powinien znaleźć w swoim wyposażeniu miejsc dla kurtki softshell. To dosyć cienkie i lekkie, ale jednocześnie bardzo skutecznie chroniące przed chłodem okrycie. Ta miękkość tego rodzaju kurtki jest jej znakiem rozpoznawczym – właśnie stąd bierze się określenie softshell. To ją odróżnia od kurtki typu hardshell, znacznie sztywniejszej, nastawionej na chronienie ciała przed przemoknięciem, wywołanym między innymi intensywnymi opadami deszczu.

Gromadząc strój do rekreacji na niełatwą pogodę, warto pamiętać, że kurtki softshell właściwie nie grzeja – ich główne zadanie jest takie, żeby nie przepuszczać zimna, a jednocześnie znajdujące się w nich tworzywo pozwala oddychać skórze ciała, zapobiega poceniu się. Zarówno oddychalność materiału i stopień izolacji termicznej są zmienne, w zależności od modelu. Takie okrycie przyda się więc podczas przejściowych pór roku w bardzo wielu sytuacjach: przede wszystkim miłośnikom popularnych rodzajów rekreacji, takich jak bieganie czy jazda na rolkach.

Będzie świetnym uzupełnieniem sportowej wyprawki, bo podniesie komfort rekreacji i ochroni przed nieprzyjemnym przewianiem. Taka kurtka zyskuje pewne właściwości wodoodporne, gdy jest wzbogacona jeszcze o membranę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here