Makaron, pierogi, placki… Która mąka najlepiej się sprawdzi do przygotowania popularnych w Polsce dań?

0
269
mąka

Mąka mące nierówna, o tym wie każdy, kto chociaż raz własnoręcznie przygotowywał ciasto, chleb lub makaron. Oprócz mąki powstałej z różnych gatunków zbóż są jeszcze pełnoziarniste lub oczyszczone oraz podzielone na typy oznaczone liczbami. Która z nich najlepiej się nada na kruche babeczki czy delikatne naleśniki? Jaka mąką sprawdzi się do przygotowania chrupiącego chleba? Sprawdzamy!

Skąd się bierze mąka?

Mąka powstaje z przemiału ziaren różnych zbóż (pszenicy, żyta, jęczmienia) oraz niektórych orzechów (kokosów, migdałów). Jest sypka i delikatna, dzięki czemu doskonale nadaje się do produkcji wielu wyrobów jak np. pieczywa, wypieków, ciastek, makaronów czy pierogów z różnorodnym nadzieniem. Jednak o zastosowaniu mąki decyduje nie tylko gatunek ziaren, z których powstała, lecz także grubość mielenia oraz pozostawienie w niej większej lub mniejszej ilości zewnętrznej okrywy (otrąb).

Gatunek wykorzystanego zboża, typ oraz grubość mielenia w dużej mierze decydują o tym, do jakiego rodzaju potrawy mąka najlepiej się sprawdzi. I tak np. pełnoziarnista lub razowa, charakteryzująca się nieco ciemniejszą barwą, ma większą wartość odżywczą i jest idealna do wypieku chleba, bagietek oraz bułeczek. Z kolei biała mąka pszenna świetnie nadaje się do przygotowania pierogów, kluseczek, tortów i chrupiących ciastek.

Mąka i jej typy

Niemal na każdym opakowaniu mąki oprócz opisu rodzaju i gatunku zboża, z którego powstała, znajduje się dodatkowo określony typ, np. 450, 720, 2000 itd. Wbrew pozorom te liczby nie oznaczają grubości zmielenia ziaren, a poziom zawartych w niej substancji mineralnych tworzących po spaleniu ilość popiołu określaną w procentach, np. typ mąki 650 oznacza, że zawiera ona 0,65% substancji mineralnych. Typ mąki wpływa nie tylko na kolor i skład, lecz także na jej zastosowanie. Mąka pszenna 450 idealnie nadaje się do wypieku ciast lub babeczek, typ 480 jest świetny do wyrobu pierogów, bułek i pizzy, z bogatszego w substancje mineralne 850 powstanie puszysty chleb, a mąka 1800 i 2000 jest głównym składnikiem pieczywa pełnoziarnistego.

Specjalna mąka na makaron

Chociaż makaron domowy najczęściej przygotowuje się ze zwykłej mąki, ten najpopularniejszy i uważany za najsmaczniejszy powstaje z drobno zmielonej pszenicy durum, charakteryzującej się dużą twardością. Makaron z semoliny po ugotowaniu ma złocistą barwę, jest lekko twardy i zachowuje swój kształt, dlatego doskonale nadaje się zarówno do zupy, sosów, jak i zapiekania z warzywami, serem czy mięsem. Zalety makaronu jako produktu spożywczego doceniano już w czasach starożytnych na terenie Chin, gdzie do dziś wiele potraw opiera się na długich i łatwych do złapania pałeczkami nitkach. Obecnie makaron o różnych kształtach jest ważnym elementem wielu kuchni świata, a zwłaszcza południowoazjatyckiej, włoskiej i oczywiście polskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here