Miód to jeden z naturalnych środków leczniczych, który może przyjmować różnorodną pod względem koloru, smaku, zapachu czy konsystencji postać — jest ona uwarunkowana rodzajem roślin, z jakich pszczoły zbierają pyłek niezbędny do produkcji miodu. Jednym z najpopularniejszych miodów jest miód biały jak smalec, po który chętnie sięgają miłośnicy tego naturalnego produktu spożywczego. Z czego jest biały miód i jakimi właściwościami się charakteryzuje? Wyjaśniamy!
Biały miód – z czego jest?
Biały miód to nic innego jak miód rzepakowy, który pozyskiwany jest z rzepaku, czyli rośliny o jaskrawo żółtej barwie kwitnącej na przełomie kwietnia i maja. Płynny miód rzepakowy ma niemal płynną konsystencję i jasnosłomkowy kolor, a kiedy ulega on procesowi krystalizacji, staje się znacznie gęstszy, a jego kolor zmienia się na jasno kremowy czy nawet biały — wówczas miód rzepakowy wygląda niemal jak smalec.
Biały miód i jego wyjątkowe właściwości
Biały miód to jedna z najpopularniejszych odmian miodów, która chętnie wybierana jest przez miłośników delikatniejszych smaków — biały miód jest bowiem znacznie delikatniejszy niż miód ciemny. Zdecydowana większość użytkowników docenia miód biały jak smalec także za doskonałe właściwości prozdrowotne oraz dobroczynny wpływ na ludzki organizm, który jest zasługą obecności cennych składników odżywczych, witamin i minerałów. W miodzie rzepakowym znajdują się bowiem takie cenne składniki jak:
- witamina C, witamina K, witamina PP i witaminy z grupy B;
- olejki eteryczne;
- związki gorczycowe i związki flawonowe;
- żelazo, kobalt, potas, fosfor, sód, miedź i mangan;
- kwas octowy, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, kwas fosforowy, kwas glukonowy i kwas propionowy.
Biały miód — jaki ma wpływ na ludzki organizm?
Biały miód, czyli miód rzepakowy to naturalny produkt spożywczy o dobroczynnym wpływie na ludzki organizm. Zawartość cukrów prostych sprawia, że stanowi on doskonale źródło energii pozwalające na odżywienie rozmaitych układów — miód rzepakowy ma bowiem zbawienny wpływ między innymi na funkcjonowanie układu nerwowego, a jego regularne spożywanie zalecane jest pacjentom z nerwicą czy stanami depresyjnymi. Ponadto miód biały stanowi bogactwo cennych składników mineralnych i witamin, które doskonale wspomagają organizm podczas walki ze schorzeniami mięśnia sercowego i stanami zapalnymi dróg oddechowych, a także pozwala na usprawnienie funkcjonowania układu immunologicznego oraz umożliwia obniżenie poziomu złego cholesterolu.