Montaż fotowoltaiki – co trzeba wiedzieć?

0
551
Montaż fotowoltaiki

Fotowoltaika każdego roku staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o pozyskiwanie energii elektrycznej do swojego gospodarstwa domowego. Instalacje pojawiają się nie tylko na dachach domów, lecz również w ogrodach, na specjalnie skonstruowanych platformach. Czym jest taka instalacja i czy warto po nią sięgnąć?

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda montaż fotowoltaiki, jakie są jej elementy oraz co najważniejsze zalety, warto sobie zadać pytanie, czym jest taka instalacja.Instalacja fotowoltaiczna składa się przede wszystkim z paneli solarnych, baterii magazynujących energie, a także inwertera, czyli urządzenia sterującego przypływem energii pomiędzy bateriami, panelami, a oczywiście gospodarstwem domowym.

Czy montaż fotowoltaiki jest drogi?

Choć opis składu całej instalacji nie wydaje się zbyt skomplikowany, to jednak cena takiego systemu jest naprawdę bardzo wysoka. Oczywiście waha się ona w zależności, jak dużo energii chce się uzyskiwać, a także jak duży posiada się dom, który chce się zasilić, lecz trzeba przyjąć, że koszt takiej instalacji może wynieść nawet ponad 40 tysięcy złotych.Na szczęście nie trzeba ponosić całego kosztu, ponieważ zakup i montaż fotowoltaiki jest częściowo finansowany przez Unię Europejską i polski rząd. Pozwala to znacznie obniżyć koszt całego systemu.

Jakie są najważniejsze zalety instalacji fotowoltaicznej?

Dlaczego jednak warto się tym zajmować? Jakie zalety płyną z montażu fotowoltaiki na własnym dachu lub ogrodzie? Jak łatwo się domyślić, dopływ energii z innego źródła znacznie ogranicza rachunki za prąd zużywany z elektrowni, co więcej, przy odpowiednim wykorzystaniu energii, a także dostatecznie wydajnej instalacji, rachunki te mogą spaść do zera.Drugą bardzo ważną zaletą jest fakt, że taka instalacja pozwala całkowicie uniezależnić się od dostawcy energii. Oznaczać to będzie, że nasze gospodarstwo domowe będzie niewrażliwe na przerwy w dostawie energii spowodowane np. awariami lub pracami modernizacyjnymi.

Podsumowanie

Choć wydatek, jaki trzeba ponieść na usługę montażu fotowoltaiki, jest naprawdę duży, to jednak warto skorzystać z tego wynalazku, ponieważ korzyści są naprawdę ogromne i wyraźnie wpływają na kondycje domowego budżetu, a także zwyczajnie na wygodę życia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here