Popularna broń czarnoprochowa

0
1131
Popularna broń czarnoprochowa

Według fachowych definicji broń czarnoprochowa jest rodzajem broni palnej, w której w wyniku nagłego spalania czarnego prochu pocisk wystrzeliwany jest z lufy. Co ciekawe w Polsce broń ta jest legalna i może zostać nabyta przez pełnoletnią osobę bez konieczności ubiegania się o stosowne pozwolenie w Wydziale Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji. Poniższy artykuł scharakteryzuje broń czarnoprochową oraz dostarczy wielu informacji z zakresu sposobu jej funkcjonowania i użytkowania.

Charakterystyka broni czarnoprochowej

Broń czarnoprochowa jest tak zwaną bronią palną rozdzielnego ładowania. Oznacza to, że poszczególne elementy, którymi ładuje się broń do wystrzału, są oddzielne i składają się na nie czarny proch oraz różnego rodzaju amunicja. Pełna definicja broni czarnoprochowej wskazuje również, iż jest to broń, która została wyprodukowana przed 1885 rokiem oraz jej wszystkie współczesne repliki. Takie umiejscowienie omawianego rodzaju broni w historii wiąże się z tym, że była ona czynnie użytkowana do końca XIX wieku, a w późniejszych latach została w sposób naturalny wyparta przez modele broni bazujące na wykorzystaniu znacznie nowocześniejszego oraz skuteczniejszego prochu bezdymnego. Do pełni bezpiecznego przechowywania broni czarnoprochowej niezbędne jest wyposażenie się w specjalną szafę bądź sejf, które nabyć można w sklepach militarnych. Konieczne jest również odpowiednie zabezpieczenie broni, aby nie doprowadzić do przypadkowego wystrzału lub dostania się jej w ręce osób niepożądanych – mowa tu głównie o dzieciach, ale również o osobach pod wpływem różnych używek. Profilaktyka używania broni czarnoprochowej wskazuje również, że przechowywana powinna być zawsze rozładowana, a ładowanie następować może tylko na strzelnicy, a więc miejscu w pełni bezpiecznym i przeznaczonym do strzelania.

Rodzaje broni czarnoprochowej oraz niezbędne akcesoria

Pomimo tego, że broń czarnoprochowa jest łatwiejsza w nabyciu, jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia innych ludzi. Dlatego bezpieczeństwo i odpowiedzialność to podstawowe cechy, które powinny wyróżniać każdego posiadacza broni czarnoprochowej. Na rynku znaleźć można rewolwery, karabinki, strzelby oraz pistolety. Początkujący strzelec wyposażyć musi się również w szereg akcesoriów takich jak kule ołowiane, kapiszony, kluczyki do kominków, smar do smarowania bębenka, prasę do ładowania rewolweru i wiele innych. Broń czarnoprochowa wymaga wszystkich tych pomocniczych narzędzi. Doświadczony sprzedawca pomoże jednak skompletować cały zestaw i cieszyć się z posiadanej broni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here