Na co zwrócić uwagę przy zakupie routera wifi

0
1179
Na co zwrócić uwagę przy zakupie routera wifi

Obecnie niemal w każdym domu znajduje się przynajmniej kilka urządzeń wykorzystujących bezprzewodowe połączenie WiFi. Są to komputery, laptopy, telewizory, smartfony, a także coraz częściej nowoczesne sprzęty AGD.

Obecnie niemal w każdym domu znajduje się przynajmniej kilka urządzeń wykorzystujących bezprzewodowe połączenie WiFi. Są to komputery, laptopy, telewizory, smartfony, a także coraz częściej nowoczesne sprzęty AGD. Duża liczba urządzeń wpływa niewątpliwie na jakość sieci i prędkość internetu. Jeśli z WiFi korzysta w tym samym czasie kilka sprzętów, stabilność połączenia spada. Dzieje się tak wówczas również, gdy w domu nie ma odpowiedniego przekaźnika. Warto więc zainwestować w wysokiej jakości router, który zapewni wszystkim urządzeniom właściwą łączność.

Jaki router wifi wybrać do swojego domu czy mieszkania? W tym przypadku zwrócić należy uwagę oczywiście na specyfikację urządzenia. Routery pracują w częstotliwości 2,4 GHz (gwarantują wówczas możliwość wykonywania podstawowych zadań np. surfowania po internecie czy oglądania filmów) oraz w częstotliwości 5 GHz (obsługują w takim przypadku więcej czynności). Jeśli urządzeń w domu jest sporo, warto postawić na model z tą drugą opcją.

Spore znaczenie mają ponadto obsługiwane standardy WiFi. Nie warto kupować urządzeń ze standardem 802.11g. W praktyce ich przepustowość jest niska i nie pozwala na sprawne przesyłanie plików między komputerami. Lepiej zdecydować się na model, który obsługuje sieć 802.11n (300 Mb/s), a jeszcze lepiej na typ dual-band. Zapewnia on o wiele lepszy zasięg i wydajność.

Czym sugerować się przy wyborze routera WiFi?
Przed dokonaniem wyboru warto sprawdzić czy dane urządzenie posiada kreator ułatwiający jego uruchomienie. Pozwala on na dobranie właściwego kanału WiFi i zabezpieczenie sieci. Dodatkowo model z modemem ADSL ma na ogół możliwość predefiniowania ustawień sieci dla operatorów polskich, co znacznie upraszcza cały proces konfiguracji łącza internetowego. Laikom polecane są urządzenia z polskim panelem sterowanie.

Oprócz tego dobry router WiFi powinien posiadać zaporę chroniącą sieć domową przez atakami z internetu. Musi obsługiwać zabezpieczenie WiFi przez WPA2-PSK oraz filtr MAC, który pozwala na korzystanie z danej sieci tylko niektórym, wybranym urządzeniom. Ponadto dobrze jest sprawdzić, czy router obsługuje technologię WMM  i Qos. Pozwalają one szybko określić jakie dane w sieci internetowej i sieci WiFi mają priorytet pierwszeństwa. Czasami przydatna okazuje się być również funkcja przekierowywania portów.

Dobry router WiFi do zastosowania domowego – czyli jaki?
Jeśli internet ma mieć dobry zasięg w całym domu czy mieszkaniu, warto zainwestować w model dobrej jakości. Spore znaczenie ma w tym przypadku jakość i ilość anten. Co ciekawe, znajdują się one wewnątrz i na zewnątrz routera. O zasięgu anteny w praktyce świadczy zysk energetyczny. Dla osób, które potrzebują bardzo  dużo zasięgu, wystarczające będzie 5dBi. Ponadto w przypadku niektórych urządzeń istnieje możliwość dołączenia dodatkowych anten w celu zwiększenia zasięgu działania.

Warto poznać również rankingi produktów, które pomogą podjąć ostateczną decyzję zakupową na podstawie opinii innych posiadaczy danego modelu.

Artykuły stworzony przy współpracy z portalem rankingiproduktow.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here