Nie tylko Śnieżka, czyli nocleg w Karpacz dla aktywnych

0
2628
Nie tylko Śnieżka, czyli nocleg w Karpacz dla aktywnych

Wysoka na ponad 1602 metry Śnieżka, nazywana niegdyś „Górą Olbrzymią”, to najwyższy szczyt Sudetów oraz największa atrakcja turystyczna Karpacza. Przyciąga widokami, zmienną pogodą i rzadką w tej szerokości alpejską roślinnością. Jednak Karkonosze mają do zaoferowania znacznie więcej atrakcji!

Jak powszechnie wiadomo, góry to miejsce wprost wymarzone dla zwolenników aktywnego wypoczynku. Jeśli planujesz wypad do Karpacza, szkoda byłoby z tego nie skorzystać – zwłaszcza, że Karkonosze potrafią zachwycić turystów o każdej porze roku. Kochasz majestat gór i tęsknisz do fizycznego wysiłku? Dobrze trafiłeś!

Noclegi Karpacz i Krucze Skały dla miłośników pieszych wędrówek

Naszą podróż zacznijmy spokojnie, od łagodnego spaceru. Około 20 minut drogi z deptaku w centrum Karpacza, po prawym brzegu Płomnicy, znajdują się Krucze Skały. Liczą sobie około 25 metrów wysokości i są zbudowane z jasnego granitognejsu. U ich podnóża znajdują się zaś dwie 8-metrowe groty, które wykopano już w XIX wieku. Wydobywano tam wtedy pegmatyt bogaty w kamienie szlachetne, m.in. fluoryt i szafir (najcenniejsze okazy można dziś podziwiać w Muzeum Geologicznym we Wrocławiu).

Krucze Skały to idealne miejsce na piesze wędrówki. Oferują podróżnikom kilka tras o różnym poziomie trudności. A jeśli tylko pozwoli na to pogoda, naprawdę warto tam wejść – niezapomniany widok na Śnieżkę i Karkonosze z pewnością wynagrodzi trud wspinaczki.

Dziki Wodospad – piękno gór w pełnej krasie

Dziki Wodospad uchodzi za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc Karpacza, które kusi zwolenników romantycznych zdjęć i bajkowych scenerii. Znajduje się on na rzece Łomnicy, nieopodal hotelu „Biały Jar”.

Ten „wodospad” to tak naprawdę zapora przeciwrumoszowa, którą wybudowano na początku XX wieku. Miała ona zapobiegać powodziom, jakie już wcześniej zdarzały się w tych okolicach. I mimo że historia Dzikiego Wodospadu nie jest tak romantyczna, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, zdecydowanie warto go zobaczyć – zimą miejsce to wygląda szczególnie malowniczo. Zarezerwuj więc wybrane apartamenty w Karpaczu i pozwól, by porwał Cię urok gór.

Na nartach, sankach i snowboardzie, czyli zimowe atrakcje Karpacza

Nie wyobrażasz sobie zimy bez jazdy na nartach lub snowboardzie? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą formą aktywności? W Karpaczu i okolicach znajdziesz mnóstwo wyciągów narciarskich, przygotowanych z myślą o osobach bardziej i mniej doświadczonych. A na wypadek niewielkiej ilości białego puchu, wiele tras jest dośnieżanych. Wystarczy więc minusowa temperatura, by pozwolić sobie na odrobiną białego szaleństwa! Zanim jednak wyruszysz na stok, sprawdź komunikat narciarski. W ten sposób dowiesz się, który z obiektów jest akurat czynny – dane uzupełniają właściciele stoków, którzy biorą pod uwagę m.in. aktualne warunki atmosferyczne.

Na najprostszych stokach swoich sił w sporcie mogą próbować także dzieci. Nie jest to jednak koniecznie, bo obok tras dla narciarzy można znaleźć inne, dedykowane zjeżdżającym na sankach, jabłuszkach i pontonach. Sprzęt można wypożyczyć na miejscu.

Przy dobrej pogodzie można również wjechać Miejską Koleją Linową na Kopę – górę o wysokości 1375 metrów. Na pojedyncze krzesełka mogą siadać dzieci od lat 7 (młodsze trzeba trzymać na kolanach). Podróż wyciągiem w jedną stronę trwa około 15 minut i gwarantuje niezapomniane widoki. Ale im wyżej, tym zimniej – pamiętaj więc o ciepłym ubraniu!

Trasą Grzbietową do Śnieżnych Kotłów, czyli zimowe szlaki w okolicach Karpacza

Czym byłby wypad w góry bez pieszych wędrówek po tychże? Niestety, ze względu na zagrożenie lawinowe, zimą wiele szlaków jest zamkniętych. Wybór o tej porze roku jest więc mniejszy, ale nie martw się – majestatyczne, baśniowe widoki z pewnością Ci to wynagrodzą!

Jeśli jesteś bardziej doświadczonym podróżnikiem i marzy Ci się dłuższa wyprawa, polecamy Ci podróż Trasą Grzbietową. Można pokonać ją zarówno pieszo, jak i w rakietach śnieżnych lub na nartach. Naszą wędrówkę możemy rozpocząć spod Domu Śląskiego. Idziemy tak, jak prowadzą nas tyczki, aż dojdziemy do Słonecznika – jednej z najsłynniejszych granitowych form skalnych w Karkonoszach. Gdy ją miniemy, musimy przemieścić się długim zejściem w kierunku Przełęczy Karkonoskiej i Przełęczy Dołek. Następnie wchodzimy na Śląskie Kamienie i Wielki Szyszak, drugi pod względem wysokości szczyt w polskiej części Karkonoszy. Specjalne zimowe podejście oznaczone jest tyczkami. Stąd już tylko kilka minut dzieli nas od Śnieżnych Kotłów – majestatycznych form polodowcowych.

Czy Karpacz to raj dla aktywnych? Z pewnością! Już dziś sprawdź apartamenty Karpacz, zarezerwuj wymarzone noclegi w Karpaczu i wyrusz na poszukiwanie przygody!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here