Własna firma – jakie podatki?

0
2489
Własna firma- jakie podatki?

Każda działalność gospodarcza wiąże się z płaceniem podatków. Jakie obciążenia fiskalne obowiązują przedsiębiorców w Polsce, a jakie w UK? Które z państw jest bardziej przyjazne dla biznesu?

Podatki w Polsce

Polski przedsiębiorca ma aż 4 sposoby rozliczeń podatków do wyboru:

  • Podatek liniowy, i wtedy płaci bez względu na dochód 19%,
  • ryczałt liczony od przychodów ewidencjonowanych,
  • kartę podatkową oraz
  • rozliczenie na zasadach ogólnych.

Podatek dochodowy

Większość osób wybiera, lub poddaje się wyborowi ostatniego sposobu. Podatek na zasadach ogólnych, to podatek progresywny. Obowiązują tu progi dochodowe. W roku 2019 wysokość progów to:

  • pierwszy próg podatkowy, to 18% do kwoty 85 528 zł,
  • drugi próg podatkowy , to 32% powyżej kwoty 85 528 zł.

Przedsiębiorcy, którzy nie osiągną dochodu przekraczającego 8000 zł, nie zapłacą podatku.

Kwota wolna od podatku w Polsce

Dla dochodu powyżej 8000 zł, lecz mniejszego niż 13 000 zł, kwota wolna od podatku wynosi 1440 zł. Powyżej 13 000 zł, ale mniej niż 85 528 kwota wolna wyniesie 3091 zł. Po przekroczeniu 85 528 zł do 127 000 zł będzie to nadal 3091 zł. Powyżej tego przedziału dochodu kwota wolna od podatku nie obowiązuje.

Podatek od towarów i usług, czyli VAT

Kolejnym podatkiem płaconym przez firmy jest VAT. Jego stawki to: 23%, 8% i 5% oraz preferencyjne VAT 0%. Podatek od towarów i usług nie obowiązuje w przypadku niektórych czynności. Mogą z niego być zwolnieni początkujący przedsiębiorcy, których obrót nie przekracza limitu 200 000 zł rocznie. Określone profile działalności zobowiązane są do obliczania VAT już od pierwszej sprzedaży.

Podatek od nieruchomości

Ostatnim podatkiem obowiązującym przedsiębiorcę jest podatek od nieruchomości. Jeżeli firma posiada lub dzierżawi nieruchomość, należy opłacać podatek od niej, ustalany przez władze miasta, czy gminy.

Składki społeczne i zdrowotne, czyli ZUS

Obowiązkowe składki ZUS, to kolejne obciążenie polskiego biznesmena. Łączna kwota składek wynosi 1316,97 złotych miesięcznie. Początkujący biznesmeni będą mogli skorzystać z 6 miesięcznej ulgi na start i opłacać wyłącznie składkę zdrowotną, wynoszącą 342,32 zł miesięcznie. Osoby uprawione do składek preferencyjnych zapłacą przez 2 lata 555,89 zł miesięcznie. Przedsiębiorcy, którzy wnioskowali o mały ZUS będą samodzielnie wyliczać składki w oparciu o przychody. Zapłacą od 555,89 zł do 1316,97 zł

Podatki w UK.

Zakładając spółkę LTD w Wielkiej Brytanii, przedsiębiorca opłaca takie same podatki, jak osoby fizyczne. Można uniknąć przekroczenia kwoty wolnej od podatku, stosując odpowiednią konstrukcję spółki Limited. Dopiero po przekroczeniu ustalonej kwoty, płacić ewentualny należny podatek. Jeżeli pensja dyrektora nie przekroczy 8425 GBP rocznie (czyli ponad 42 000zł), nie płaci się podatków, ani składek na ubezpieczenie społeczne. Po przekroczeniu dochodu w tej wysokości, aż do osiągnięcia kwoty wolnej od podatku 11 850 GBP, nadal nie opłaca się podatku, a tylko składki społeczne wynoszące w przeliczeniu 300 zł.

Składki społeczne w UK, czyli system PAYE

PAYE w wolnym tłumaczeniu oznacza „Pay As You Earn” czyli „zapłać jeśli zarobisz”. W Polsce jest to niewyobrażalne, by firmy, które nic nie zarobiły, mogły być zwolnione z ZUS-u. Jeżeli roczny przychód firmy nie przekracza 42 000zł, wtedy nie pojawiają się żadne koszty z tytułu składek społecznych, czy też emerytalnych. Odpowiednia konstrukcja firmy pozwala na wypracowanie przychodu przekraczającego 120 000zł rocznie bez dodatkowych obciążeń z tytułu składek i podatków.
Zdrowe podejście do biznesu w UK sprawia, że jest to jedno z najchętniej wybieranym Państw do otwarcia o rozkręcania swoich pomysłów na firmę i nowych biznesów.
Kwota wolna od podatku w Anglii, Szkocji i Irlandii Płn.
Od kwietnia 2019 roku, kwota ta jeszcze bardziej wzrośnie, i osiągnie poziom 12 500 GBP, co pozwoli na wypłatę ok. 62 500zł w postaci wynagrodzenia rocznie dla każdego z dyrektorów bez podatku. Dopiero po przekroczeniu odpowiednich wartości zależnych od konstrukcji spółki płaci się Corporation Tax (19%) od wypracowanego zysku.

Podatek VAT w UK

Podstawowa stawka podatku VAT w UK wynosi 20%. Spółki których obrót roczny jest mniejszy niż 85 000 GBP nie mają obowiązku się do niego rejestrować. Wielu firmom takie zwolnienie pozwala być o wiele bardziej konkurencyjnym na rynku w porównaniu do podmiotów, które podatek ten muszą płacić.

Podsumowanie

Porównując wysokość podatków w obu krajach, UK wypada zdecydowanie korzystniej, gdyż otrzymujemy do dyspozycji bardzo wysoką kwotę wolną od podatku, a dopiero po jej wielokrotnym przekroczeniu (zależnym od ilości dyrektorów w spółce) płacony jest 19% podatek.
Różnica w kwotach wolnych od podatku jest ogromna. Daje większe możliwości rozwoju firmom, gdyż podatki i składki na ubezpieczenie społeczne, nie są dla nich obciążeniem. Początkujący przedsiębiorca nie musi obawiać się, że nie będzie w stanie opłacić należności fiskalnych. Nie płaci składek, a nawet gdy dochodzi do progu, od którego to robi, to nie są one dla niego wysokie. Prawo podatkowe w UK jest proste i nie ma w nim zawiłości, w których trudno się odnaleźć. Dopiero dobrze zarabiająca firma, dzieli się z państwem swoim dochodem w formie podatku.

Zainteresowany rejestracją firmy w Anglii? Skontaktuj się z Tax Angels.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here