O historii torebek

0
2483

Torebka to coś znacznie więcej niż funkcjonalna alternatywa dla kieszeni. Z biegiem czasu stała się samodzielnym przedmiotem designerskim, charakterystyczną maskotką dla głównych francuskich domów mody (przewyższającą rolę perfum w kreowaniu tożsamości marki) i potężnym symbolem rosnącej niezależności kobiet. Do końca XVII wieku zarówno mężczyźni, jak i kobiety nosili torby. Kiedy moda z 1800 roku znacząco uszczupliła kobiecą sylwetkę, potrzeba posiadania zewnętrznej kieszeni stała się tak duża, że świat mody na stałe już przyjął torebki damskie. Małe, duże, z różnych materiałów i w wielu stylach, wiernie towarzyszą kobietom w ich codziennym życiu.

Torby starożytności

W starożytności torby służyły do przenoszenia broni, krzemienia, narzędzi, żywności, a ostatecznie pieniędzy. W egipskich komnatach grobowych Starego Królestwa (2686–2160 p.n.e.), znajdowały się torby skórzane z podwójnym uchwytem, przeznaczone do zawieszenia na sztyftach, a także torebki z lnu i papirusu. Starożytni Grecy używali skórzanych toreb zwanych „byrsa” jako woreczków na monety. Rosnące znaczenie monet dało początek torebkom ze sznurkiem, przedmiotom zawsze noszonym blisko ciała i najczęściej zawieszanym na pasku lub ukrytym w fałdach odzieży. Judasz przypieczętował los Jezusa właśnie taką sakiewką pełną srebrnych monet. Rzymianki bardzo chętnie z nich korzystały, można więc powiedzieć, że już w starożytności była moda na torebki damskie małe. Małe sakiewki zamieniły się z czasem w portmonetki, a torby stały się bardziej uniwersalne i zaczęto przenosić w nich więcej drobiazgów niż głównie pieniądze.

Królewskie torebki

Jedna z najwcześniejszych zdobionych skórzanych torebek została znaleziona w kopcach Sutton Hoo w Suffolk, uważanych za miejsce pochówku króla Roewalda, który zmarł w 625 r. Skórzany korpus torby nie przetrwał próby czasu, ale pozłacane ozdoby pozostały nienaruszone. Torebka miała bogate wieko ozdobione złotem, srebrem, granatami i innymi kamieniami szlachetnymi. Tego typu sakwy zawieszano na pasie biodrowym zapinanym na dużą, złotą klamrę. Można powiedzieć, że były one stałą częścią zestawu królewskich akcesoriów. To nie jedyny przykład dawnej torby, która z pewnością należała do bardzo zamożnej osoby. Bizantyjska sakiewka z reliktami z IX wieku, przechowywana w St. Michaels w Beromunster w Szwajcarii, wyłożona jest jedwabiem i ozdobiona misternie haftowanymi lwami na niebieskim jedwabnym podłożu.

Torebki miłosne

W przeszłości torebki damskie małe były również popularnym prezentem. Ofiarowywano je na przykład w rytuale dworskiej miłości. Najbardziej zdobne i wyrafinowane torebki z XIV i XV wieku powstały właśnie jako prezenty, którymi obdarowywali się kochankowie. Jedna z toreb z połowy XIV wieku (znajdująca się obecnie w Musée Historique des Tissues w Lyonie) przedstawia kobietę udającą sokolnika i jej kochanka jako sokoła w dowcipnym odwróceniu ról myśliwego i ofiary. Na kolejnej czternastowiecznej francuskiej torbie dwie kobiety-rywalki są przedstawione w sercu pękniętym na pół. Tradycyjnym stał się też wizerunek panny młodej i pana młodego z torbą pełną monet. To w tamtym okresie pojawiła się konotacja seksualności z torebkami damskimi. Mało znanym faktem jest to, że w slangu Szekspira określano nawet tym terminem pewną intymną część kobiecego ciała. Coś z tego sentymentu pozostało do dzisiaj, o czym może świadczyć waga, jaką mają torebki w dzisiejszym świecie mody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here