Pielęgnacja cery trądzikowej nie jest trudna

0
1189
Pielęgnacja cery trądzikowej

Jeszcze do niedawna sądzono, że cera trądzikowa występuje tylko u nastolatków w okresie dojrzewania, a za ten stan obwiniano zmiany hormonalne, które zachodzą właśnie w tym okresie. Jednak dziś trądzik zauważamy także u dorosłych, którzy ukończyli 20, 30, a nawet 40 lat. Pielęgnacja cery trądzikowej nabrała zatem znacznie większego znaczenia. Podpowiadamy, jak radzić sobie z trądzikiem.

Cechy cery trądzikowej

Cerę trądzikową najłatwiej rozpoznać po zatkanych porach i licznych zmianach na skórze, które mogą mieć bardzo różną postać. Spotykamy zatem zarówno małe krostki i zaskórniki, jak i większe wypryski i zmiany ropne, które pojawiają się na skórze czasem w ogromnych wręcz ilościach, a na domiar złego lubią pozostawiać po sobie blizny. Jeśli takie zmiany utrzymują się na skórze dłużej niż dwa, trzy miesiące, to z pewnością mamy do czynienia z trądzikiem i jeśli zwykła pielęgnacja cery trądzikowej nie pomaga, to trzeba poprosić o pomoc lekarza dermatologa.

Warto jednak wiedzieć, że cerę tłustą łatwo pomylić z cerą trądzikową. Mają wiele wspólnych cech, bo obie charakteryzują się nadmierną ilością wydzielanego sebum, przetłuszczają się i mają tendencję do błyszczenia. Jednak na tłustej cerze wypryski zdarzają się okazjonalnie, a cera trądzikowa niestety prezentuje je przez cały czas.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Podstawą pielęgnacji cery trądzikowej są dwie czynności. Pierwsza z nich jest w zasadzie oczywista dla każdego – to oczyszczanie, a z drugiej nie każdy zdaje sobie sprawę, bo chodzi tu o nawilżanie.

Oczyszczanie skóry to nie tylko solidny i regularny demakijaż. Niezwykle ważne jest systematyczne pozbywanie się nadmiaru bakterii wywołujących stany zapalne oraz dbanie o to, by pory skóry były odblokowane, co ułatwi uwalnianie skóry od nadmiaru sebum i zapobiegnie tworzeniu się zaskórników, krost i wyprysków. Ważne zatem jest dobranie odpowiednich kosmetyków, takich jak: dobry płyn micelarny, właściwy peeling na trądzik oraz krem nawilżający, najlepiej taki, który jednocześnie będzie wspomagać walkę z niedoskonałościami skóry.

Kosmetyki w walce z trądzikiem

Wieczorny demakijaż warto wykonywać za pomocą dobrego płynu micelarnego, który z łatwością rozpuści pozostałości makijażu, bez zbędnego pocierania pozwoli je usunąć z powierzchni skóry. Zbawienne znaczenie dla kondycji skóry trądzikowej ma odpowiednio dobrany peeling na trądzik. Nie tylko skutecznie usunie martwe komórki naskórka, ale także zadba o usunięcie nadmiaru sebum i udrożnienie porów skóry. Z kolei dobry krem nawilżający do cery trądzikowej powinien zawierać cynk. To składnik o silnych właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych, a więc krem z jego zawartością będzie skutecznie zapobiegać rozwojowi ewentualnych stanów zapalnych oraz ograniczy nadmierną produkcję sebum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here