Pończochy uciskowe po skleroterapii – działanie, porady, wskazania

0
1877
Pończochy uciskowe po skleroterapii

Skleroterapia to zabieg, który ma na celu ostrzykiwanie żylaków środkami, które powodują ich zarośnięcie. Bardzo istotną kwestią jest stosowanie opatrunków uciskowych po wykonaniu zabiegu. Coraz powszechniejszym sposobem i metodą leczenia żylaków jest właśnie skleroterapia. Stosuje się ją szczególnie w początkowym okresie choroby, w którym występują najczęstsze jej objawy – teleangiektazje. W ten sposób usuwa się również większe żylaki.

Skleroterapia – czym jest i kiedy stosować?

Skleroterapia, inaczej nazywana obliteracją czy też ostrzykiwaniem to profesjonalny zabieg medyczny. Jego celem jest ograniczenie przepływu w naczyniach krwionośnych za pomocą chemicznych środków. Jest najczęściej stosowany w przypadkach przewlekłej niewydolności żylnej i usuwania żylaków, teleangiektyzacji oraz żył siateczkowatych. Zabieg ten znajduje zastosowanie głównie w leczeniu zmian żylakowych, którym nie towarzyszą intensywne uszkodzenia powierzchniowych, głównych pni żylaków kończyn dolnych.

Decydując się na zabieg, powinno się zwrócić uwagę na kilka najbardziej istotnych kwestii. Duże znaczenie ma przede wszystkim stan zastawek żylnych, których zadaniem jest regulowanie kierunku przepływu krwi. Sprawność owych zastawek jest oceniana na podstawie dokładnego badania za pomocą ultrwadźwięku. Jeśli zastawki zostaną uszkodzone może dojść do niewydolności głównych ujść żył do układu głębokich żył. Warto mieć także świadomość, że w pachwinach i pod kolanami nie jest wykonywany zabieg ostrzykiwania. Skleroterapia to metoda, którą stosuje się jedynie w określonych przypadkach – gdy odradzane są zabiegi chirurgiczne. Pacjent powinien być również odpowiednio poinformowany o powikłaniach, które mogą pojawiać się po zabiegu.

Jak przygotować się do zabiegu?

Skleroterapia nie musi oznaczać długiego i nieprzyjemnego pobytu w szpitalu.

Wielką zaletą skleroterapii jest możliwość przeprowadzenia zabiegu bez konieczności pobytu w szpitalu. Znacznie skraca to czas leczenia – jedynie do kilku godzin. Pacjent może chodzić od razu po zabiegu. Pacjent przed zabiegiem nie powinien smarować nóg żadnymi substancjami – żelami czy kremami. Lekarze zalecają również, aby przed zabiegiem nie wykonywać depilacji – golenia nóg, gdyż może to doprowadzić do pojawiania się czerwonych plam i smug, które utrudniać będą lekarzowi obserwację żył i pajączków podczas zabiegu.

Zabieg skleroterapii polega na wstrzykiwaniu środka obilterującego, które powoduje powstawanie stanu zapalnego żył. Wówczas żyła w tym miejscu zarasta, a krew przestaje płynąć, co skutkuje stopniowym zanikaniem żylaków.

Po zakończonym zabiegu chory stopniowo powraca do domu i wykonywania codziennych zajęć. Przez okres kilku pierwszych tygodni zaleca się unikania ciepłych kąpieli, przebywania w saunie czy opalania miejsc ostrzykiwanych podczas zabiegu.

Po zabiegu zaleca się również stosowanie produktów uciskowych. Mogą to być: podkolanówki uciskowe lub pończochy uciskowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here