Podróże w ciąży

0
2103

Podróże w ciążyPodróże w ciąży cały czas pozostają bardzo kontrowersyjnym tematem, wokół którego powstało wiele mitów. Dla wielu kobiet podróż w ciąży jest czymś absurdalnym oraz zagrażającym dziecku. Nic bardziej mylnego, aczkolwiek wszystko w granicach rozsądku. Oczywistym jest, że tropikalne wakacje lub wysokogórska podróż w ciąży nie będą najrozsądniejszym pomysłem, ale relaksacyjny wyjazd w zaciszne miejsce, dlaczego nie? Warunkiem bezpiecznej podróży jest odpowiednie przygotowanie.

Przygotowanie do podróży w ciąży

O czym wobec tego należy pamiętać? Wszystkie planowane podróże w ciąży powinny zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciąże. To on potwierdzi, czy rejon, w którego kierunku zamierzamy się wybrać będzie bezpiecznym dla naszego maleństwa. Należy również wziąć pod uwagę czas podróży. Zbyt długie trasy mogą stać się niekomfortowe, ze względu na długotrwałą siedzącą pozycję, mogą także zacząć puchnąć nogi, a ponad to, zwiększona częstotliwość potrzeby korzystania z toalety, również może stać się utrudnieniem. Jeżeli rozważamy wyjazd w bardziej odległe miejsce i zastanawiamy się, czy podróż samolotem będzie bezpiecznym rozwiązaniem, to właśnie obalam mit, że latanie w ciąży jest ryzykowne.

Bagaż w ciążyJeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to spokojnie można zdecydować się na lot samolotem, natomiast tej kwestii dotyczy jedna zasada. W ciąży pojedynczej można latać do 36 tygodnia, a w mnogiej do 32 tygodnia. Oczywiście jak już wcześniej zostało wspomniane, taki pomysł również powinien zostać przedstawiony lekarzowi, aby mieć pewność, że podjęte przez nas działania, nie będą miały negatywnych skutków dla dziecka. Dobór odpowiedniego środka transportu jest bardzo istotny, gdyż powinien on zapewniać nam poczucie komfortu podczas podróży. Dla przykładu, kilkugodzinna trasa, zatłoczonym pociągiem bez klimatyzacji, raczej okazałaby się bardzo męcząca dla przyszłej mamy. Kilka godzin w busie PKP, również mogłoby okazać się niekorzystnym wyborem. Należy wziąć pod uwagę wszystkie utrudnienia, w tym również czasowe, które mogą negatywnie wpłynąć na przebieg naszej drogi.

Bagaż podczas podróży w ciąży

O czym jeszcze należy pomyśleć przed wyjazdem w ciąży? Oczywiście o bagażu. Nie może w nim zabraknąć wszystkich niezbędnych nam leków oraz witamin. Powinna się w nim znajdować również dokumentacja medyczna, czyli kserokopia karty ciąży. Są w niej umieszczone wszystkie istotne informacje, które będą potrzebne w razie nieprzewidzianej konieczności odbycia wizyty np. w szpitalu. Warto być przygotowaną na wszelkie okoliczności. Jeżeli planujemy wyjazd zagraniczny, warto również sprawdzić, czy ubezpieczenie, które posiadamy będzie reflektowane w kraju, do którego się wybieramy. Pamiętajmy także, aby zaopatrzyć się w produkty kosmetyczne. W naszej walizce warto również, aby znalazł się krem z filtrem, środek odstraszający owady, środek łagodzący ukąszenia, krem na podrażnienia skórne, mokre i suche chusteczki, wkładki higieniczne, oczywiście odpowiednie środki czystości oraz nie zapomnijmy o wodzie i przygotowaniu przekąsek na drogę. Część z wymienionego przeze mnie wyposażenia, najlepiej gdyby znajdowała się w bagażu podręcznym lub w miejscu łatwo dostępnym, aby nie sprawiało trudności poszukiwanie nagle potrzebnego przedmiotu. Reasumując, podróże w ciąży nie są niczym niebezpiecznym, ani zabranianym, należy jednak podejść do tematu rozsądnie i porządnie przygotować się do planowanego wyjazdu.

Podsumowanie

Oczywiście podróże w ciąży nie są zakazane, każda Pani powinna się jednak odpowiednio do nich przygotować. Wart jest również zaplanować sobie ewentualne miejsca, gdzie będziemy szukać pomocy. Zwłaszcza gdy jedziemy na zagraniczną eskapadę dobrze jest mieć wypisane miejsca gdzie można szukać pomocy. Warto również sprawdzić czy nasze ubezpieczenie obejmuje ewentualny pobyt w szpitalu. Oczywiście na terenie Unii Europejskiej nie powinno być większych problemów, jednak zdecydowanie warto jest mieć naszykowane dokumenty.

Najlepiej oczywiście jest podróżować albo własnym samochodem, ze względu że możemy się zatrzymać kiedy tylko chcemy, albo samolotem, dzięki temu dotrzemy na miejsce bardzo szybko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here