Praca od zaraz – w jakich branżach panuje deficyt pracowników?

0
591
Praca od zaraz

Rynek pracy wciąż się zmienia, ponieważ jest kształtowany przez obecną sytuację na świecie. Dlatego branże, które zmagają się z deficytem pracowników, co roku mogą być inne. W 2022 największe braki kadrowe odnotowuje sektor budowlany, medyczny oraz produkcyjny, a także kilka innych. Gdzie można liczyć na pracę od zaraz? Podpowiadamy.

Zawody deficytowe według barometru zawodów 2022

Co roku tworzona jest jednoroczna prognoza sytuacji na rynku pracy, o nazwie barometr zawodów. Dzieli on je na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. W 2022 roku łącznie na listę tych pierwszych zostało wpisanych 30 zawodów. Jest to więc o jeden więcej niż w ubiegłym roku. Dodatkowo nie zostały wskazane żadne specjalności nadwyżkowe. Oznacza to, że polski rynek pracy obecnie nie wykreował profesji, której liczba reprezentantów przewyższa zapotrzebowanie pracodawców. W jakich branżach występują jednak największe braki kadrowe?

Branża budowlana

Mimo pandemii i chwilowej niedostępności niektórych materiałów budowlanych wciąż brakuje pracowników z tego sektora. Poszukiwane są zarówno osoby na stanowiska niższego szczebla: murarze, brukarze, tynkarze, czy malarze. Wymagania pracodawców w ich przypadku to często jedynie wykształcenie zawodowe i chęci do pracy. Im większe mają jednak doświadczenie, tym na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć.

W branży budowlanej brakuje również kierowców betoniarek oraz operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, od których wymagane są właściwe do wykonywania tych czynności uprawnienia. Również hydraulicy, elektromechanicy, elektrycy i monterzy instalacji budowlanych bez problemu znajdą zatrudnienie w tej branży. Firmy z tego sektora potrzebują również inżynierów i kierowników budowy, a także projektantów i kosztorysantów. Jeżeli szukasz zatrudnienia w budownictwie sprawdź oferty pracy od zaraz na GoWork.

Pracownicy produkcji

Wiele ofert pracy od zaraz dotyczy stanowisk z sektora produkcyjnego. Poszukiwani są elektrycy, elektromonterzy, elektromechanicy, a także stolarze, spawacze, ślusarze czy operatorzy obrabiarek skrawających. Na zatrudnienie w tej branży mogą liczyć również osoby bez doświadczenia, które dopiero poszukują swojej pierwszej pracy lub też nie mogą znaleźć interesującej oferty w branży, w jakiej zdobyły wykształcenie.

Wiele przedsiębiorstw poszukuje pracowników produkcji a także pomocników, od których wymagane są jedynie sprawności manualne i chęci do pracy. Przeszkolenie gwarantuje im pracodawca. W branży produkcyjnej kandydatów szukają zarówno firmy z sektora przemysłowego, rolniczego jak i spożywczego. Wiele ofert pracy dotyczy również magazynierów. Wymagane są od nich jednak uprawnienia do kierowania wózkami widłowymi.

Branża transportowa

W branży transportowej a dokładniej TSL obejmującej nie tylko same przewozy ale także spedycję i logistykę wciąż brakuje pracowników. Poszukiwani są głównie kierowcy samochodów ciężarowych posiadający uprawnienia do kierowania takimi pojazdami. Najwięcej wolnych wakatów dotyczy osób legitymujących się prawem jazdy kategorii C+ E.

Na szybkie zatrudnienie mogą liczyć też kierowcy autobusów i ciągników siodłowych, a nawet mechanicy pojazdów. Dodatkowo w branży TSL wciąż brakuje magazynierów posiadających uprawnienia do kierowania wózkami widłowymi. Na zatrudnienie w tym sektorze mogą liczyć również spedytorzy, a także osoby zainteresowane specjalistycznymi stanowiskami. Często jednak wówczas wymaga się od nich własnej sieci kontaktów i bardzo dobrej znajomości języków obcych.

Branża medyczna

W branży medycznej można liczyć na zatrudnienie od zaraz. Poszukiwani są właściwie wszyscy przedstawiciele tego sektora. Wciąż brakuje pielęgniarek. Obecnie średni wiek tej grupy zawodowej wynosi 53 lata, dlatego też ze względu na to, że coraz więcej pracowników przechodzi na emeryturę, stale zwiększają się braki kadrowe w poszczególnych placówkach. W każdym mieście poszukiwani są lekarze — zarówno posiadający specjalizacje jak i będący w jej trakcie.

Z zatrudnieniem nie mają problemu również fizjoterapeuci, masażyści a także opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych oraz położne i ratownicy medyczni. Po raz pierwszy wśród zawodów deficytowych znajdują się obecnie psycholodzy i psychoterapeuci. Jest to wynik dużego zapotrzebowania na ich usługi po latach pandemii i problemów emocjonalnych, z którymi zmaga się duża część społeczeństwa.

W jakich branżach można znaleźć pracę od zaraz?

Obecnie występują spore braki kadrowe również w branży edukacyjnej. Poszukiwani są głównie nauczyciele praktycznej nauki zawodów i przedmiotów zawodowych. Na zatrudnienie od zaraz mogą liczyć również kucharze i piekarze, których jako jedynych przedstawicieli branży gastronomicznej jest wciąż zbyt mało. Pracę bez problemu znajdą również księgowi, a także specjaliści do spraw rachunkowości i księgowości, którzy poszukiwani są zarówno przez duże przedsiębiorstwa, jak i mniejsze, specjalistyczne firmy, takie jak biura rachunkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here