System ERP – pomoc w zarządzaniu przedsiębiorstwem

0
757
System ERP – pomoc w zarządzaniu przedsiębiorstwem

Zarządzanie każdym przedsiębiorstwem, szczególnie rozbudowanym, wymaga monitorowania wielu działań w tym samym czasie. To trudne zadanie. Na szczęście jest narzędzie, który w tym pomaga i umożliwia efektywne wykorzystywanie zasobów firmy. Mowa o systemie komputerowym o nazwie ERP (Enterprise Resources Planning).

System ERP, czyli ogromna baza danych

ERP to potężna baza danych, gdzie przechowywane są informacje z każdego obszaru firmy (dział marketingu, księgowości, sprzedaży, logistyki itd.). Zaawansowana budowa pozwala na to, aby scalić ze sobą oddzielnie używane, mniejsze aplikacje.

Taka integracja daje oczywiście spore możliwości. Przede wszystkim ułatwia pracę i pomaga zaoszczędzić cenny czas. Nie ma mowy o powolnym przełączaniu się między poszczególnymi działami. Korzystając z systemu ERP, można odetchnąć z ulgą, a prowadzenie działalności gospodarczej okaże się przyjemnością.

Do czego i kiedy dokładnie można zastosować ERP?

Wiele zależy od samej branży, w jakiej funkcjonuje dana firma. Kiedy mamy do czynienia z typowym zakładem zajmującym się produkcją, wtedy system ERP posłuży do optymalizacji kosztów, np. poprzez zwiększenie automatyzacji (odpowiednie narzędzie informatyczne sprawi, że uniknie się błędów oraz skuteczniej będzie się zarządzać łańcuchem dostaw). Jego zaletą jest również umożliwienie lepszej obsługi klientów.

Enterprise Resources Planning warto zastosować wtedy, gdy w firmie zainstalowane jest przestarzałe lub niewydajne oprogramowanie, a wszelkie procesy przeprowadzane są ręcznie (manualnie). Dzięki jednemu systemowi ERP nie ma mowy o chaosie w przedsiębiorstwie. Pracownicy mogą na spokojnie kontaktować się między sobą aby szybko uzyskać ważne dane.

Na czym polega wdrożenie systemu ERP?

Na początek należy dokonać analizy potrzeb przedsiębiorstwa (wybrać najważniejsze funkcjonalności). Dopiero po tym zadaniu następuje kolejny krok, czyli uruchomienie wdrożenia wszelkich danych. Jest to niestety powolna czynność, która musi być przeprowadzona bardzo dokładnie.

Ostatnim etapem będzie zapoznanie pracowników z systemem ERP. W tym celu właściciel firmy organizuje specjalne przeszkolenie i nadaje role (uprawnienia). Co ciekawe, każda zatrudniona osoba ma ograniczoną dostępność, a więc tylko może poruszać się w obszarach faktycznie niezbędnych do pracy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here