Żywienie kota. Co warto wiedzieć, a czego unikać?

0
926
Żywienie kota

Koty to wymagające zwierzęta pod względem odżywiania. Dlatego decydując się na posiadanie takiego pupila, należy zapewnić mu odpowiednie produkty, które zagwarantują mu nie tylko odpowiednie źródło witamin, czy mikroelementów, ale również będą spełniały odpowiednie wymagania jakościowe. Na co zatem zwracać uwagę, a czego unikać w kociej diecie?

Produkty niepolecane dla kotów

Aby kot przez długi czas cieszył się dobrym zdrowiem, powinien dostawać odpowiedni pokarm. Podstawowym błędem, jaki popełniają opiekunowie tych zwierząt, jest podawanie im mleka krowiego, które z powodu zawartych w nim laktozy i kazeiny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia pupila. Obie substancje powodują upośledzenie działania przewodu pokarmowego, a metabolity kazeiny są toksyczne dla mruczków. Z tego względu również produkty pochodzenia mlecznego nie są zalecane dla tych zwierząt.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że koty nie powinny spożywać posiłków, które są przygotowywane dla ludzi. Resztki z obiadu albo gotowane mięso nie są odpowiednimi składnikami odżywczymi dla tych zwierząt. Dodatkowo, jedzenie dla ludzi zawiera wiele przypraw – nie tylko sól i pieprz, ale także cebulę, czosnek, paprykę itp., których spożycie może zakończyć się poważnym zatruciem, a nawet śmiercią kota. Zwierzętom tym nie należy podawać także różnego rodzaju wędlin czy ryb z puszki, bądź też wędzonych.

Surowe mięso dla kota

Koty przede wszystkim powinny żywić się surowym mięsem, na przykład króliczym, wieprzowym, a bardzo sporadycznie krowim. Można również podawać im drób, jednakże należy zwrócić uwagę na to, czy u zwierzęcia nie wystąpi uczulenie na jedno z mięs. Najczęściej reakcje alergiczne u mruczków wiążą się z podawaniem mięsa z kurczaka.

Przy podawaniu surowego mięsa należy mieć na uwadze fakt, że nie dostarczy ono wszystkich, niezbędnych dla naszego podopiecznego mikroelementów. Z tego względu warto zaopatrzyć się w niezbędne dla kociego zdrowia suplementy, a także zapoznać z dokładnymi zasadami stosowania diety BARF. Kotom od czasu do czasu można dla smaku podawać także gęsi smalec, który nie tylko dostarczy odpowiednią ilość tłuszczu, ale również pozwoli zwierzęciu na pozbycie się kul włosowych.

Gotowe karmy

Jeśli nie chcemy samodzielnie przygotowywać dla kota surowego mięsa, dobrym wyborem jest mokra karma dla kota w saszetkach. Jest wzbogacona już o odpowiednie mikroelementy i witaminy, dzięki czemu nie będziemy musieli ich dodatkowo suplementować.

Wybierając mokre jedzenie, warto również zwrócić uwagę na jego skład procentowy, dzięki czemu będziemy wiedzieli, czy dany produkt jest odpowiedni. Należy przykładać szczególną uwagę do zawartości mięsa w produkcie: im jest go więcej, tym lepiej. Dodatkowym atutem mokrej karmy jest jej wilgotność. Koty to zwierzęta, które wodę pobierają głównie z pożywienia, a więc im większa zawartość procentowa wody, tym lepiej dla zdrowia naszego pupila.

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli twój kot pobiera wodę z mokrej karmy, to zawsze, a zwłaszcza w upały, powinien mieć dostęp do czystej i świeżej wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here