10 ciekawostek, których mogłeś nie wiedzieć o Szwecji

0
1451
10 ciekawostek, których mogłeś nie wiedzieć o Szwecji

Niezależnie czy nasz północny sąsiad fascynuje Cię od dawna, czy też trafiłeś na ten artykuł przypadkowo – gwarantujemy, że znajdziesz w nim ciekawe informacje o Szwecji, które sprawią, że z pewnością zapragniesz ją odwiedzić!

  1. Szwedzi traktują przerwę na kawę jak swoisty rytuał i ważny element obyczajowości. Ma on nawet swoją nazwę – Fika. Nie chodzi w nim jednak jedynie o samo wypicie kawy. To moment na zwolnienie tempa w codziennej pogoni za obowiązkami, czas na spotkanie ze współpracownikami a także ze znajomymi i przyjaciółmi. Tradycyjnie do kawy serwuje się ukochane przez Szwedów, cynamonowe bułeczki, ale mogą je zastąpić także kanapki czy inne przekąski.
  2. Deputowanym do parlamentu w Szwecji można zostać już od 18. roku życia, ale alkohol wolno kupić dopiero po 20. urodzinach. W wielu miastach w Szwecji do klubu nocnego, pubu czy dyskoteki mogą wejść osoby w wieku od 20 lub – nawet! – od 23 lat.
  3. Szwecja jest trzecim co do wielkości krajem w Unii Europejskiej (po Francji i Hiszpanii), pod względem powierzchni, ale ma drugą od końca gęstość zaludnienia. Mieszkają tutaj tylko 23,5 osoby na km2. Warto wiedzieć także, że pod względem liczebności mieszkańców najludniejszym krajem skandynawskim jest właśnie Szwecja. Ciekawostką jest także to, że aż 85% mieszkańców zasiedla południową części kraju.
  4. W 1917 roku w Szwecji wprowadzono system racjonowania napojów alkoholowych. Klienci mieli książeczki, w których zapisywano każdy ich zakup, by sprawdzać, czy mieści się w granicach miesięcznych norm. W latach 50. zrezygnowano z książeczek, ale do dziś poza zakazem sprzedaży alkoholu osobom, które nie ukończyły 20. roku życia, obowiązują tu określone godziny i miejsca handlu. Państwo ma wyłączne prawo do sprzedaży alkoholu powyżej 2,5% na swoim terenie i prowadzi ją w jednej sieci – Systembolage. Jej sklepy otwarte są w tygodniu do 18, a w weekendy do 15.
  5. Statystycy twierdzą, że aż 89% Szwedów posługuje się językiem angielskim. Szwedzkie dzieci rozpoczynają naukę angielskiego bardzo wcześnie, a w szkole angielski stanowi jeden z trzech najważniejszych, zajmujących najwięcej godzin lekcyjnych, przedmiotów. Jeśli w telewizji pokazywany jest anglojęzyczny film lub program, to nigdy z lektorem czy dubbingiem – zawsze z napisami po szwedzku.
  6. Nie mogło zabraknąć go wśród ciekawostek o Szwecji – konik z Dalarna, bo o nim mowa, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli kraju. Jego ojczyzną jest region o tej samej nazwie. O genezie jego pochodzenia nie wiemy zbyt wiele. Jedna teoria głosi, że koniki powstawały z materiałów pozostałych po produkcji mebli, druga zaś mówi o samotnych i tęskniących za rodziną robotnikach leśnych, którzy długie wieczory spędzali na rzeźbieniu koników dla swoich dzieci. Najstarszą figurkę datuje się na XVI wiek. Jeśli chce się kupić komuś oryginalnego konika w prezencie ze Szwecji, należy zwrócić uwagę czy jest wykonany z jednego kawałka drewna sosnowego.
  7. W trzeci czwartek sierpnia obchodzi się tu święto kiszonego śledzia, otwierające sezon dostaw i serwowania tego specyficznego smakołyku. Samego kiszonego śledzia, czyli Surströmming, smakosze nie znajdą w innych częściach świata. Ciekawostką jest nie tylko jego smak i zapach, ale i sposób przygotowania – odłowione bałtyckie śledzie soli się i odkłada, a kiedy kiszenie jest już w toku, zamyka się je w puszkach. Skąd wiadomo, że opakowania można otwierać? Po tym, że napęcznieją… Smacznego!
  8. Kiedy w Szwecji krwiodawca oddaje krew, podaje także dane kontaktowe, w tym numer telefonu komórkowego. I nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że po oddaniu krwi otrzymuje SMS z podziękowaniem. Gratulacje przychodzą także wtedy, gdy pobrana krew trafia do potrzebującej jej osoby.
  9. W Szwecji każdy właściciel baru, restauracji, czy innego miejsca publicznego powinien starać się o uzyskanie specjalnego zezwolenia, które można nazwać „licencją na tańce”. Jeśli jej nie posiada, a swoim klientom pozwoli tańczyć, może zostać ukarany grzywną!
  10. Allemansrätten (dosłownie „prawo wszystkich ludzi”) to obowiązujące w Szwecji, bazujące na zwyczajowym, prawo, na mocy którego każdy może rozbić namiot i spędzić jedną noc, gdzie chce, byle ziemia nie była ogrodzona lub nie należała do wojska. To zaproszenie do odkrywania przyrody, przebywania na świeżym powietrzu i czerpania radości z obcowania z naturą.

Te 10 ciekawostek o Szwecji to dopiero początek długiej listy wspaniałości, które skrywa ten kraj. Jeśli zachęciły Cię, by poznać go bliżej, wybierz się w podróż! Promy do Szwecji wypływają z portu w Gdyni nawet trzy razy dziennie. Na stronie Stena Line znajdziesz szczegóły dotyczące rejsów: https://www.stenaline.pl/do-szwecji. Ruszaj w drogę!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here