Antena satelitarna – jak skompletować działający zestaw

0
3348

Talerz satelitarny, konwerter satelitarny, tuner satelitarny… co tak właściwie składa się na zestaw anteny satelitarnej?

Do poprawnego odbioru telewizji satelitarnej nie wystarczy sam odbiornik tv i antena satelitarna. Potrzebne są jeszcze różne akcesoria, takie jak tuner satelitarny i kabel antenowy z wtykami F. Tak więc wszystko jest nieco bardziej skomplikowane, jednakże bardzo proste do zrozumienia i montażu. Zacznijmy od samej anteny satelitarnej, czyli tego, co znajduje się za oknem naszego mieszkania.

Z czego składa się antena satelitarna

Wg definicji antena to urządzenie zamieniające fale elektromagnetyczne na sygnał elektryczny i odwrotnie. Nasze domowe anteny satelitarne odbierają takie fale z satelitów telekomunikacyjnych, takich jak Hot Bird czy Astra. Jednak aby doszło do zamiany sygnału, potrzebny jest konwerter. A więc antena satelitarna to nie tylko sam talerz.

Talerz satelitarny, czyli czasza

Zaczynając od elementu największego, należałoby napisać kilka słów o talerzach satelitarnych. Głównym parametrem definiującym ten element jest jego średnica. W przypadku telewizji cyfrowej w razie słabego sygnału nie będziemy mieć na ekranie szumów. Tutaj działa to tak, że albo sygnał jest wystarczający i mamy obraz, albo jest zbyt słaby i obrazu nie będzie w ogóle. Aby tego uniknąć, warto zainstalować większą czaszę (powyżej 80 cm). Szczególnie gdy obawiamy się częstych deszczów lub chcemy odbierać telewizję o wysokiej rozdzielczości. Taka telewizja potrzebuję silnego sygnału i warto wtedy pomyśleć o przynajmniej 90 cm średnicy. W zestawie z talerzem powinien znaleźć się stabilny uchwyt montażowy do ściany (pamiętajmy, że im większa czasza, tym cięższa), oraz maszt, na którym umieścimy konwerter satelitarny.

Materiał anteny satelitarnej

Rozróżniamy kilka rodzajów talerzy satelitarnych pod względem użytego materiału. Najcięższymi i najmniej odpornymi na korozję są talerze z blachy stalowej. Są jednak najtańsze. Kolejno mamy kompromis wagi do ceny, czyli blachę aluminiową. Najdroższe, a jednocześnie najlżejsze i najbardziej odporne na korozję są czasze z tworzywa sztucznego. Obecnie możemy także wybierać spośród kolorów, co pozwala spersonalizować swoją antenę.

Konwerter satelitarny

Kiedy nasz talerz odbija sygnał z satelity, ten skupia się na urządzeniu zamontowanym na maszcie w tzw. ognisku sygnału, czyli na konwerterze satelitarnym. To do niego bezpośrednio podłączamy kabel od tunera satelitarnego i to przez ten kabel konwerter jest zasilany. Konwertery satelitarne dzielimy na kilka rodzajów. To, jaki model konwertera wybierzemy, zależy od rodzaju i ilości tunerów podłączanych pod jedną antenę satelitarną. Inny konwerter będzie potrzebny do pojedynczego tunera, a inny do dwóch tunerów odbierających sygnał z dwóch różnych satelitów. Nie zapominajmy także o funkcji nagrywania – w końcu podczas oglądania danego kanału, potrzebny jest osobny sygnał do nagrania innego.

Gotowe zestawy anten satelitarnych

Dla osób ceniących sobie gotowe rozwiązania, przygotowaliśmy zestawy anten satelitarnych. Dzięki temu nie musimy zawracać sobie głowy poszczególnymi elementami do sprawnego działania telewizji satelitarnej. Wybierać możemy spośród kilku średnic (od 45 do 100 cm), materiału talerzy, a także spośród konwerterów dopasowanych pod różną ilość odbiorników. Tak oto, jeśli mamy w domu dwa odbiorniki HD i oba z funkcją nagrywania, powinniśmy wybrać zestaw z konwerterem quad i czaszą o średnicy przynajmniej 80 cm. Jeżeli już zakupimy taki zestaw zawierający również kabel antenowy i wtyki F, to pozostaje nam podłączyć to wszystko do tunera, który wraz z dostępem do płatnych kanałów otrzymamy od operatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here