Podróże z psem

0
2643
Podróże z psem

Podróże z psemPomimo, że wakacje są już za nami i czeka nas okres jesienny i zimowy to aura jest dość ładna i sprzyja podróżą a poza tym następne wakacje są tuż tuż. Zresztą nie trzeba żeby były wakacje aby podróżować i to zarówno po Polsce jak i Europie. Często jednak zdarza się że na przeszkodzie takiemu wyjazdowi staje obawa o naszego ukochanego czworonoga. Stawiamy sobie wtedy pytanie. Czy zostawić go u znajomych, rodziny ? Czy zostawić go w specjalnym ośrodku? Czy może w końcu zabrać naszego pupila ze sobą w drogę? Bywa też tak że po prostu żaden z naszych znajomych ani rodziny nie ma możliwości lub czasu aby zaopiekować się naszym pieskiem. Pojawia się wtedy kolejne pytanie : Jakie dokumenty na podróże z psem musimy zabrać oraz w jaki sposób musimy go przewozić. Postaramy się przedstawić pokrótce co i jak. Ogólnie przygotowania do podróżowania z psem wymagają trochę więcej pracy od nas, niż jeżeli tylko postanowimy wsiąść w samolot i polecieć.

Książeczka zdrowia psa

Bez wątpienia jest to jeden z najważniejszych dokumentów jaki powinniśmy posiadać przy sobie po opuszczeniu z naszym czworonogiem miejsca zamieszkania. Zawiera ona takie informacje jak dane właściciela, imię psa, wykaz szczepień przeciwko chorobą zakaźnym, wściekliźnie czy informacje dotyczące zabiegów które zwierze miało wykonywane oraz wskazówki przydatne podczas ewentualnej hospitalizacji psa. Nawet jeżeli w tym momencie nie planujemy nigdzie jechać, zdecydowanie warto jest mieć taką książeczkę na stałe. Bywają momenty, że może okazać się ona niezbędna.

Unia Europejska

Jeżeli wybieramy się w podróż do kraju który należy do Unii Europejskiej to konieczne będzie wyrobieni naszemu psu paszport. Wyrabia się go w przychodniach weterynaryjnych, niestety nie każda ma taką możliwość i musimy znaleźć taką która ma do tego uprawnienia. Pies dostaje numer identyfikacyjny i podskórny chip. Jednak te dokumenty mogą nie wystarczyć w niektórych krajach Europejskich. Najlepiej jest dokładnie sprawdzić wymagane dokumenty przed przekroczeniem granicy konkretnego państwa. Zwłaszcza, że pomyłki potrafią nas słono kosztować gdy dostaniemy solidny mandat.

Wyjątki

Podróże z psemBelgia- pies musi posiadać paszport, chip i wpis o ważnym szczepieniu,
Austria- pies musi posiadać paszport, chip i książeczkę zdrowia z ważnym wpisem o szczepieniach przeciwko wściekliźnie,
Cypr- pies musi mieć ważne szczepienie, chip i paszport inaczej nie będzie możliwe podróżowanie z psem do tego kraju,
Czechy- pies po pierwsze musi posiadać paszport, i chip oraz ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie,
Dania – zwierzę muszę posiadać czytelny tatuaż lub mikrochip, który musi być zgodny z normami ISO lub właściciel pupila musi posiadać odpowiedni czytnik umożliwiający jego identyfikację,
Finlandia – zwierze może podróżować tylko w obecności swojego właściciela, a także posiadać mikrochip. Młode psy, które nie były szczepione przeciwko wściekliźnie nie mogą być wwożone na teren Finlandii,
Francja – pies musi zostać zidentyfikowany za pomocą czytelnego tatuażu lub mikrochipa. Koniecznie musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie,
Irlandia – na samym początku takie zwierzęta wjeżdżające do Irlandii są identyfikowane za pomocą wszczepionego mikrochipa lub czytelnego tatuażu. Jeśli pies został najpierw zaczopowany, a dopiero potem zaszczepiony przeciwko wściekliźnie to jest wymagane powtórzenie takiego szczepienia, ale nie wcześniej niż po trzech tygodniach od poprzedniego szczepienia. Po miesiącu czasu takie zwierzę musi zostać przebadane, a więc pobiera mu się krew i wysyłana ona jest do laboratorium, które musi być zatwierdzone przez Unię Europejską, gdyż w ten sposób sprawdza się efektywność takiego szczepienia. Dopiero wtedy taki psiak może otrzymać paszport. Oprócz tego przed wyjazdem na około 24 – 48 godzin musi zostać odrobaczone, a także poddane profilaktyce przeciw kleszczowej i ten wpis również musi się znaleźć w paszporcie naszego pupila.

Jeżeli odbywamy podróże z psem to przed takową upewnijmy się dokładnie jakie warunki i dokumenty musimy spełnić i posiadać aby później nie było nieprzyjemności i niepotrzebnego stresu. Dokumentów naszego psa należy pilnować, mieć przy sobie i pokazać jeżeli tylko służby będą chciały to sprawdzić.

Przewóz psa

Podróżowanie z psem wymaga od nas zakupienia specjalnego transportera w którym zwierzę bezie czuło się komfortowo i miało pewną swobodę ruchów. Jeżeli chodzi o koszty jakie poniesiemy to różnią się one od kraju i środku transportu.

Mamy nadzieję że te rady i informacje umilą i ułatwią podróże z psem a także oszczędzą stresu właścicielom.

Podsumowania

Tak więc gdy wybieramy się na wakacje z psem sprawdźmy dokładnie wymagane prawem dokumenty. Każdy kraj może mieć inne przepisy i nie warto się narażać niepotrzebnie. Jeżeli wiemy, że nie będziemy w stanie sprostać konkretnym wymaganiom, jeżeli chodzi o dokumenty, to może warto jest rozważyć pozostawienie naszego psiaka w jakimś hotelu. Może to okazać się jedynym sensownym wyjściem z sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here