Wakacje w górach

0
2126
Wakacje w górach

W Polsce jedną z najwyżej rozwiniętych dziedzin turystyki jest z pewnością turystyka górska. Tutaj przyjeżdżają na swój wypoczynek nie tylko Polacy, ale również ludzie z całej europy, głównie nasi sąsiedzi z Niemiec, ale i kurorty jak Zakopane bardzo chętnie odwiedzane są przez sąsiadów z za naszej wschodniej granicy. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ baza turystyczna jest na najwyższym poziomie, stoki zimą przygotowane do uprawiania białego szaleństwa a latem, gdy ktoś się zdecyduje na wakacje w górach, może jeździć rowerem po specjalnie przygotowanych drogach, albo spacerować długimi szlakami. W górach można odpocząć, opalić się, nawdychać wyjątkowo świeżego powietrza, ale można również uprawiać wiele sportów. Wszystko zależy oczywiście od pory roku. Wiele również zależy od tego, gdzie znajdziemy zakwaterowanie. Jeżeli nastawiamy się na aktywny wypoczynek, to dobrze jest mieć hotel przy trasach zjazdowych lub przy wyjściu gdzieś na szlak. Wiele osób jednak planuje pobyt rozrywkowy, wówczas najlepiej jest znaleźć dla siebie nocleg gdzieś blisko centrum. Tutaj znajdziemy nie tylko hotele wysoko rozwinięte o właściwym standardzie, ale również prywatne kwatery i możliwość wynajęcia domku na czas wakacji. A dla wytrwałych i prawdziwych piechurów istnieje możliwość wędrówki od schroniska do schroniska. Tam znajdą nocleg, wyżywienie, a następnego dnia rano będą mogli ruszyć dalej na szlag. Dzięki taje wędrówce można zobaczyć naprawdę wiele. Górskie wędrówki to z pewnością nie zapomniane widoki i samo zdrowie dla każdego piechura i o każdej porze roku.

Znane atrakcje w górach

Planując pobyt w górach warto odwiedzić popularne miejsca, oczywiście zdecydowanie lepiej i łatwiej będzie nam to osiągnąć latem niż zimą. Dojście w niektóre rejony gór, gdy leży śnieg może być znacznie utrudnione. Spędzając urlop w górach, są miejsca, które odwiedzić musimy koniecznie. Oto dwa bardzo popularne kierunki, jeżeli wybiera ktoś na wypoczynek w górach Zakopane i okolice.

wypoczynek w górachMorskie Oko to staw otoczony ze wszystkich stron wysokimi szczytami. To miejsce jest doskonałym punktem wypadowym na Rysy oraz do Doliny Pięciu Stawów. Dogodność położenia tego miejsca została doceniona. Moim zdaniem została sprawa ewidentnie przedobrzona, gdyż wylewanie asfaltem drogi na Morskie Oko jest już niestety absurdalne. Góry powinny zostać nietknięte ludzkim palcem a tu zauważamy zbyt daleko idącą ingerencję w przyrodę. Z drugiej jednak strony droga taka umożliwia wjeżdżanie bryczkami osobom w podeszłym wieku, które bez tego udogodnienia drogowego nigdy mogły by nie poznać Morskiego Oka. Asfaltowy szlak na Morskie Oko jest raczej mało atrakcyjny lecz cel który osiągniemy (tj. dotarcie do Morskiego Oka) wynagrodzi nam nudną wędrówkę po betonie. Jedynym urozmaiceniem jaki możemy od czasu do czasu spotkać na tym szlaku jest niedźwiedź, który dość często pojawia się na drodze siejąc uzasadniony postrach wśród turystów. Przyciągają go pozostałości żywności leżące często w okolicy drogi. Morskie Oko jest dostępne dla turystów w zasadzie przez cały rok, choć w zimie dojście do niego może sprawić ogromne trudności. Największe niebezpieczeństwo stanowi oczywiście śnieg oraz lawiny.

Kraina Pięciu Stawów ma dla mnie sentymentalne znaczenie, gdyż właśnie tam zakochałam się w górach. To jest dowód na to jak pięknym miejscem jest ta dolina. Wchodząc do tej doliny od strony Morskiego Oka szlakiem niebieskim w pewnym momencie piechurowi ukazuje się przepiękny krajobraz porozrzucanych w dole stawów. Wędrując wspomnianym niebieskim szlakiem możemy również podziwiać za sobą widziane z góry Morskie Oko oraz Czarny Staw nad Morskim Okiem, którego będąc nad Morskim Okiem nie zobaczymy. Wędrując tym szlakiem w oddali na jednym z przeciwległych szczytów możemy zobaczyć i usłyszeć największy wodospad w Tatrach – Siklawę(w okresie deszczowym oraz wiosennych roztopów jego nurt jest najbardziej wartki). Z moich obserwacji wynika, że częściej wybieranym szlakiem na Pięć Stawów jest szlak żółty z Morskiego Oka, lecz osobiście polecam jednak szlak niebieski. Na skraju największego stawu położone jest pięknie usytuowane schronisko. Ceny w tym schronisku są niższe niż w schronisku nad Morskim Oku, więc dla zmęczonych i spragnionych odpoczynku nocleg w tym miejscu stanie się nie mniej atrakcyjny niż nad Morskim okiem. Aczkolwiek należy być przygotowanym na to, że niestety na Pięciu Stawach w schronisku nie uświadczymy ciepłej wody, co dla wielu osób jest wprost niewyobrażalne.

Wakacje zimą

Jeżeli wybierzemy się zimą, to z całą pewnością będziemy wówczas poszukiwać innych atrakcji. Wakacje w górach zimą to zazwyczaj białe szaleństwo. Spędzamy czas głównie na stokach, aby zjeżdżać na nartach. To jednak nie jest jedyna rozrywka zimą ale najpopularniejsza. To oczywiście jedynie przykład, albowiem sportów, jakie są uprawiane zimą w górach jest bardzo wiele, jednak każdy z nich właściwie związany jest ze zjazdami ze stoku. Mało kto decyduje się na wspinaczkę czy jazdę na rowerze, gdy na graniach leży śnieg.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWychowawca kolonii
Następny artykułTanie podróże

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here