Tokarki specjalnego przeznaczenia

0
897
Tokarki specjalnego przeznaczenia

Wyróżniamy wiele typów tokarek, przykładem mogą być tokarki o przeznaczeniu specjalnym. Czym różnią się od zwykłych tokarek CNC oraz jakie są ich zalety oraz wady, postaramy się przedstawić w dzisiejszym artykule.

Tokarki specjalne przygotowywane są na potrzeby wybranych branż przemysłu. Stosuje się je tam, gdzie maszyny uniwersalne stają się nieekonomiczne lub ograniczenia technologiczne nie pozwalają na zastosowanie zwykłych maszyn. Przystosowane są do obróbki konkretnych grup przedmiotów obrabianych. Przedmioty klasyfikujemy ze względu na kształt lub technologię wykonania.

Największe zalety tokarek specjalistycznych:

  • wydajny i ekonomiczny sposób obróbki seryjnej,
  • możliwość łączenia wielu procesów technologicznych w obrębie jednej obrabiarki,
  • uproszczenie procesu produkcyjnego (ograniczenie zabiegów międzyoperacyjnych),
  • zmniejszenie czynnika ludzkiego w procesie produkcyjnym (zapobieganie ewentualnym błędom ludzkim),
  • możliwość dowolnej konfiguracji wyposażenia obrabiarki.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów tego typu maszyn:

Tokarki pionowe – inaczej nazywane też tokarkami karuzelowymi. Budowa pionowa, na której zamontowana jest prowadnica poprzeczna i prowadnica pionowa. Posiada masywny oraz duży stół, na którym mocujemy przedmioty obrabiane. Służy do toczenia i wytaczania bardzo dużych i ciężkich elementów obrotowych, które ciężko byłoby zamocować na innych rodzajach tokarek. Znajdują zastosowanie w obróbce wielkogabarytowych kół zamachowych, piasty oraz obudowy łożysk.

Tokarki poprzeczne – występują w konfiguracjach jedno oraz wielo-wrzecionowych z funkcją transferu. Kompaktowa budowa pozwala na wykorzystanie więcej niż jednej głowicy narzędziowej, umożliwiając skrócenie cyklu obróbczego. Ich specyficzne zastosowanie to obróbka skrawaniem krótkich piast i tulejek. Kompaktowa budowa oraz szybkość realizowania zadań, pozwoliła na szerokie zakotwiczenie się tego typu maszyn w przemyśle automotive.

Tokarki do obróbki kół kolejowych -to specyficzne tokarki CNC przeznaczone do regeneracji i obróbki powierzchni tocznych kół kolejowych oraz tarcz hamulcowych pociągu. Obrabiarka tego typu może pracować bez demontażu osi zespołu, często oferując dodatkową automatyzację do bezobsługowej obróbki tego typu elementów. Niejednokrotnie tokarki tego typu zabudowywane są w fundamencie zakładu.

Tokarki do obróbki wałów korbowych – konstrukcja wyróżnia się wyspecjalizowanymi zestawami narzędziowymi do obróbki wałków (głębokie rowkowanie, gwintowanie, głębokie wiercenie). Dodatkowo, wyposażone są szereg podtrzymek lub kłów do podpierania wałków. Służą do toczenia bardzo długich części, takich jak wały turbinowe i silnikowe oraz wały korbowe. Często wyposażona w narzędzia napędzane do wykonania specyficznego kształtu wału oraz skrętną oś do wykonywania otworów smarowniczych.

Istnienie zdecydowanie więcej typów tokarek specjalnych a rozbieżność zastosowania jest tak szeroka, że ciężko byłoby skategoryzować wszystkie z nich. Dlatego ograniczyliśmy się do opisania tylko wybranych grup.

Poza licznymi zaletami tokarek specjalnych, należy też wziąć pod uwagę pewne wady. Tokarki specjalne są zdecydowanie droższe od obrabiarek uniwersalnych, przezbrajanie oraz obsługa tego typu maszyn wymaga wyższych kwalifikacji personelu, a same maszyny technologicznie przystosowane są tylko i wyłącznie do jednego typu przedmiotów obrabianych. Obróbka części z innej grupy, może okazać się nieekonomiczna, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwa.

Tak więc zastosowanie specjalistycznej tokarki CNC może przynieść wiele korzyści, niemniej jednak trzeba zrozumieć, jakie są ich zalety oraz ograniczenia bo tylko takie podejście pozwoli na osiągnięcie zamierzonego celu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here